Základní škola Kravaře


TOPlist
Organizace školního roku 2018/2019
13.8. 2018, Mgr. Tomáš Dorazil

     Období školního vyučování ve školním roce 2018/2019 začne ve všech základních školách, středních školách, základních uměleckých školách a konzervatořích v pondělí 3. září 2018. Vyučování bude v prvním pololetí ukončeno ve čtvrtek 31. ledna 2019. Období školního vyučování ve druhém pololetí bude ukončeno v pátek 28. června 2019.

Podzimní prázdniny připadnou na pondělí 29. října a úterý 30. října 2018.

Vánoční prázdniny budou zahájeny v sobotu 22. prosince 2018 a skončí ve středu 2. ledna 2019. Vyučování začne ve čtvrtek 3. ledna 2019.

Jednodenní pololetní prázdniny připadnou na pátek 1. února 2019.

Jarní prázdniny v délce jednoho týdne jsou podle sídla školy stanoveny takto:

4. 2. - 10. 2. 2019

Benešov, Beroun, Rokycany, České Budějovice, Český Krumlov, Klatovy,

Trutnov, Pardubice, Chrudim, Svitavy, Ústí nad Orlicí, Ostrava-město, Prostějov

11. 2. - 17. 2. 2019

Praha 1 až 5, Blansko, Brno-město, Brno-venkov, Břeclav, Hodonín, Vyškov,

Znojmo, Domažlice, Tachov, Louny, Karviná

18. 2. - 24. 2. 2019

Praha 6 až 10, Cheb, Karlovy Vary, Sokolov, Nymburk, Jindřichův Hradec,

Litoměřice, Děčín, Přerov, Frýdek-Místek

25. 2. - 3. 3. 2019

Kroměříž, Uherské Hradiště, Vsetín, Zlín, Praha-východ, Praha-západ, Mělník,

Rakovník, Plzeň-město, Plzeň-sever, Plzeň-jih, Hradec Králové, Teplice, Nový

Jičín

4. 3. - 10. 3. 2019

Česká Lípa, Jablonec nad Nisou, Liberec, Semily, Havlíčkův Brod, Jihlava,

Pelhřimov, Třebíč, Žďár nad Sázavou, Kladno, Kolín, Kutná Hora, Písek,

Náchod, Bruntál

11. 3. - 17. 3. 2019

Mladá Boleslav, Příbram, Tábor, Prachatice, Strakonice, Ústí nad Labem,

Chomutov, Most, Jičín, Rychnov nad Kněžnou, Olomouc, Šumperk, Opava,

Jeseník

 

Velikonoční prázdniny připadnou na čtvrtek 18. dubna 2019, pátek 19. dubna 2019 je tzv. ostatním svátkem

podle zákona č. 245/2000 Sb., o státních svátcích, o ostatních svátcích, o významných dnech a o dnech pracovního

klidu, ve znění pozdějších předpisů.

Hlavní prázdniny budou trvat od soboty 29. června 2019 do neděle 1. září 2019.

Období školního vyučování ve školním roce 2019/2020 začne v pondělí 2. září 2019.

Školní družina Kravaře: „Všichni jsme ze stejného těsta? …aneb poznáváme naše tělo“
2.7. 2018, Mgr. Kateřina Lehnertová

     Tak a je to opět tady, další školní rok za námi, prázdniny před námi. A jaký že ten školní rok byl a co jsme v naší družině prožili? Tentokrát jsme se zaměřili na naše tělo a toto téma nás provázelo celým školním rokem. Děti během celého roku plnily úkoly a pracovní listy, které ukládaly do svých složek – Moje tělo.

     Začali jsme od začátku, tedy od historie člověka, o prvních pravěcích lidech. Jak se dorozumívali, jak získávali potravu, kde bydleli, co asi tak dělali, prostě jak žili. Shlédli jsme film „Byl jednou jeden člověk – Pravěk“. Na to jsme navázali „Dnem v pravěku“, kdy si děti mohly zkusit ulovit mamuta, na stěnu nakreslit jednoduché vzkazy pro další generace a pomocí posunků se domluvit na činnosti spojené s životem v pravěku. Nechyběly ani kresby mamuta a módní okénko pravěkého odívání. Nakonec si děti vyzkoušely vyrobit jednoduché nádobí z hlíny nebo mokrého písku.

     Pokračovali jsme našim vývinem, jak se člověk vyvíjí od miminka až po starce. Povídali jsme si o jednotlivých etapách lidského života, rozhodovali jsme, která část lidského života je nejlepší. Zjišťovali jsme u jednotlivých dětí výšku, věk a velikost dlaně a chodidla, abychom to mohli porovnat s výsledky na konci školního roku. Děti se seznámily s péčí o miminko, dozvěděly se, co potřebuje, a mohly si vyzkoušet, jak ho přebalit, či správně nosit. Také jsme byli na návštěvě v domově důchodců sv. Hedviky v Kravařích, kde si děti se staroušky povídaly, hrály s nimi různé stolní hry nebo jim nakreslily obrázky. Jako každý rok i letos jsme sbírali žaludy pro zvířátka v lese a vyhlásili soutěž „O žaludového krále a královnu“. Připomněli jsme si také Halloween, na který jsme se připravili nejen výrobou masek, ale i dlabáním dýní.

     Nyní jsme přešli na jednotlivé soustavy lidského těla. Nejdříve jsme se seznamovali s pohybovou soustavou. Povídali jsme si o tom, co nám umožňuje pohyb, jaké máme svaly a kosti v těle. Vyráběli jsme na výstavku obrázky kostlivců z nejrůznějších materiálů. Děti se dozvěděly, že pohybem těla se dají vyjádřit nejrůznější postoje, pocity, nálady, ale i činnosti, což si pak také děti pantomimicky vyzkoušely.

     Dále přišla na řadu nervová soustava, kdy jsme si povídali o mozku - jeho jednotlivých funkcích, o logice, ale taky citech a pocitech. Vyprávěli jsme si o vztazích v rodině. Děti vyzkoušely, jak jsou na tom s logikou a pamětí. Připravovali jsme se na Mikulášskou besídku a pro Mikuláše jsme nacvičili krátké vystoupení. Povídali jsme si nejen o Vánocích, jejich zvycích a tradicích, ale hlavně o andělech, že to nejsou jen nadpřirozené bytosti, ale některé můžeme najít i mezi lidmi. Pak si děti anděly vyrobily a své výtvory vystavily v družině. Nechyběla ani vánoční nadílka, kdy si děti navzájem rozdaly dárečky, ale také se těšily z nových hraček do družiny, které pod stromečkem našly.

     S mozkem je spojená i smyslová soustava, její jednotlivé orgány a jejich funkce. Děti si vyzkoušely jaké to je, když jeden ze smyslů chybí. Nejdříve jsme se zaměřily na zrak. Děti se musely se zavázanýma očima dostat na druhou stranu místnosti, při tom se spolehnout na kamaráda, který je slovně navigoval. Pak musely pouze podle hmatu poznat předměty denní potřeby. Podle chuti poznat jednotlivé potraviny, ovoce či zeleninu. Nakonec si zkusily nakreslit poslepu nějaký obrázek. Také si vyzkoušely, jaké to je, když člověk neslyší a nemluví. Pomocí posunků a pantomimy se měli s kamarádem domluvit, co budou spolu dělat, na co si budou hrát.

     Oběhová a dýchací soustava. To byly další témata, kterým jsme se věnovali. Dozvěděli jsme se, jak se krev všude do těla dostane a proč je srdce tak důležité. Děti se seznámily, nejen s tím co mají dělat, když si ublíží a teče jim krev, ale také se dozvěděly jak poskytnout první pomoc. Děti se dozvěděly, jak je důležité mít zdravé plíce, vyzkoušely si jejich kapacitu. Soutěžily ve svém fuku – kdo dál dofoukne papírovou kuličku, komu se podaří co nejvýše vyfouknout peříčko do výšky a kdo vydrží nejdéle se zatajeným dechem. Seznámili jsme se taky s hlasivkami a jejich rozsahem, co způsobuje, že křičíme. Nechyběla ani výroba Valentýnských srdcí a karnevalových masek. Na maškarním reji jsme pak mohli vidět nejen víly, princezny, loupežníky, piráty, fotbalisty, kočky, ale i klauny, čarodějnice a vojáky.

     Nezapomněli jsme ani na trávicí a vylučovací soustavu. Zjistili jsme jak se správně stravovat, které potraviny jsou pro nás prospěšné a které méně. Děti pak ještě vyráběly potravinovou pyramidu. Na besedě s paní zubařkou jsme zjistili, jaké potraviny bychom měli jíst a které škodí zubům. Také jsme se dozvěděli, co máme pro své zdravé zoubky udělat. Seznámili jsme se s vylučovací soustavou, především pak s ledvinami, jako čističi škodlivých látek. Také jsme si povídali, že se škodlivé látky mohou vylučovat i potem nebo slzami. Seznámili jsme se s daktyloskopií a vyzkoušeli si otisky různých částí těla, které jsme si pak navzájem porovnávaly. Společně jsme oslavili den matek, kdy děti pro maminky vyráběly dárečky a přáníčka. Také letos nechybělo Májové vystoupení pro rodiče, tentokrát se prolínalo naším celoročním tématem – Moje tělo.

     Zúčastnili jsme se olympiády školních družin v Chuchelné, kde jsme se umístili na skvělém 1. místě. Činnost v naší družině jsme zakončili družinovou rozlučkou s překvapením na myslivecké chatě. Cestou na mysliveckou chatu děti plnily nejrůznější úkoly a zodpovídaly otázky, které shrnuly vše, o čem jsme si během celého roku povídali. Jakmile děti dorazily na mysliveckou chatu, mohly se za pomoci hodných a ochotných rodičů občerstvit, upéct si špekáček, ale hlavně povozit se na koni. Což bylo pro mnohé opravdu veliké překvapení.

     Přejeme všem dětem příjemně prožité prázdniny, aby si od školy odpočinuly a nabraly novou energii a v novém školním roce se na ně opět budeme těšit.

5.B spala ve škole
25.6. 2018, Mgr. Hana Nosková

     V pondělní podvečer jsme se shromáždili před školou. Všichni měli ruce plné karimatek, spacáků a dobrot, které si buď děti, anebo jejich maminky, napekly. Podvečer jsme trávili sportem - využili jsme našeho hřiště k vybíjené, fotbalu a hrám. Po večeři jsme se přesunuli do knihovny na večerní promítání. Paní učitelka s dobrovolníky z řad rodičů pro nás mezitím připravovala stezku odvahy. I po ní jsme měli ještě chuť zahrát si ve třídě společenské hry anebo v tělocvičně "půlnoční" vybíjenou. Na svá připravená spací místa jsme ulehali ve dvě hodiny ráno! Během úterního vyučování, které probíhalo "naruby", protože učily děti, se podařilo některým z nás i usnout. :-)

     Děkujeme všem rodičům, kteří se jakýmkoli způsobem na této naší akci podíleli!

Páťáci v Chuchelné
25.6. 2018, Mgr. Marcela Dudová, Mgr. Hana Nosková

     Předposlední školní týden jsme se vydali do vesnice Chuchelná, kde jsme navštívili nově otevřené Muzeum 2. světové války a továrnu na výrobu plastů PF plasty.

     Muzeem nás prováděli dva průvodci, kteří nám se zaujetím vyprávěli o vystavených exponátech a o životě za druhé světové války. Spousta těchto exponátů byly originály. Na závěr prohlídky jsme sešli do sklepení, kde jsme si díky moderní zvukové technologii mohli vyzkoušet, jaké to bylo zažít letecký nálet.

     Z muzea jsme se přesunuli do moderní výrobny plastů. Tam jsme si prošli haly, kde se plasty vyrábějí a nástrojárnu, kde se připravují formy na odlitky. Většina výrobků z této továrny putuje do automobilek.

Mladí konstruktéři naší školy soutěžili na opavské strojce
21.6. 2018, Mgr. Tomáš Dorazil

     Podle římského boha Merkura byla pojmenována nejen nejmenší planeta sluneční soustavy, ale také legendární česká stavebnice, která už okouzlila několik generací. O tom, že je populární i v dnešní době digitálních hraček, svědčí stále rostoucí zájem o soutěž "Stavíš, stavím, stavíme, nejlepšího odměníme", kterou ve středu 20. června 2018 již podeváté uspořádala Střední škola průmyslová a umělecká v Opavě.

     Základní školy z Opavy i okolí vyslaly do konstruktérského klání tříčlenné týmy svých žáků. Jejich úkolem bylo sestavit modely vysokozdvižného vozíku a dodávky z dílů populární stavebnice Merkur, pochopitelně co nejpřesněji podle zadaného schématu. Naší školu reprezentovali žáci 6. B Jakub Rybka, Samuel Klosel a Daniel Uvíra.

     Odborná porota nakonec rozhodla, že letošní soutěžní výzvy se nejlépe zhostili žáci ZŠ a MŠ Skřipov, kterým vítězství díky hlavní ceně chutnalo opravdu sladce. Skvělé výkony však podali i členové týmů, které skončily těsně za vítězi – tedy reprezentanti ZŠ a MŠ Raduň a žáci ZŠ a gymnázia Vítkov. Z dvaceti družstev naši žáci obsadili velmi pěkné šesté místo. Pokud se dobře připravíme, můžeme v příštím roce jistě uspět ještě lépe.

     Věříme, že ale nikdo účasti na vydařené akci nelitoval: její účastníci si užili nejen soutěžení, ale i zábavy, prohlédli si školu a výherci si odnesli sladkou odměnu i hodnotné ceny od hlavního sponzora soutěže – firmy Ostroj a.s. Ta navíc věnovala každé z 20 zúčastněných škol velkou merkurovskou stavebnici M8. Drobnými dárky přispěly i další firmy opavského regionu, s nimiž je opavská průmyslovka spojena partnerským programem „Naše škola“; mezi nimi například Witzenmann Opava, Prestar, s.r.o., BRANO a.s., Haberkorn s.r.o. a další.

Výlet s exkurzí u chovatele koní
19.6. 2018, Mgr. Hana Nosková, Mgr. Marcela Dudová

     V pondělí ráno jsme se vydali vlakem do Velkých Hoštic. Navštívili jsme farmu pana Fialy, kde jsme viděli chov koní a drůbeže. Dvě z našich žaček, které provozují jezdecký sport, nás na koních povozily. Cestu ke kravařskému splavu jsme si užili na kočáře taženém dvěma koňmi. U splavu jsme si opekli špekáčky a vydali se pěšky zpět ke škole. Děkujeme našim žákyním, jejich maminkám a panu Fialovi za pomoc s organizací tohoto příjemně stráveného dopoledne.

27. Olympijské hry Základní školy v Kravařích
18.6. 2018, Mgr. Jan Pavlíček

     Stalo se již dlouholetou tradicí, že MDD oslavujeme především sportem. Na olympijské hry se těšila většina našich žáků. Porovnat síly mezi závodníky 1.-5.třídy i letos přišli spolužáci z Koutů. Po slavnostním zahájení, kdy nejlepší sportovci obou škol přinesli olympijskou vlajku a zapálili olympijský oheň, vypukly soutěže ve čtyřech tradičních atletických disciplínách: sprintu 50 a 60 m, hodu kriketovým míčkem, skoku dalekém a vytrvalostním běhu. Současně byly jednotlivé „národy“ hodnoceny podle zisku medailí v bodování národů. Letos v kategorii 1.-2.tříd vybojovalo prvenství družstvo SPORTOVNÍCH KLOKANŮ trenérky Kateřiny Kolarčíkové, v kategorii 3.-5.tříd družstvo BÍLÝCH TYGRŮ trenérky Aleny Sýkorové.

     Pátek 25.května-2.olympijský den se nesl ve znamení dokonce mezinárodního klání… Olympijských her 6.-9.tříd se zúčastnila i družstva závodníků z nedalekých Pietrowic Wielkich (Polsko), které začlenili 27. Olympijské hry do svého projektu „POLSKO-ČESKÝ RECEPT NA NUDU“ dotovaný z fondu EU. K disciplínám prvního dne přibyly: Vrh koulí a skok vysoký, samozřejmě i vytrvalostní tratě byly delší. Největším tahákem tohoto dne určitě byly štafety 4 x 300 m a zejména štafeta 4 x 60 m. V letošním roce padlo celkem 8 olympijských rekordů!!! I v těchto kategoriích byly bodovány národy – v kat.6.-7. roč. vybojovalo prvenství družstvo HOT ARMY trenéra Lubomíra Kozáka a v kat.8.-9. ročníků družstvo KORBY trenérky Markéty Ulrichové. Oba dva dny OH navštívilo velké množství rodičů a prarodičů a bývalých žáků školy. Fotozpravodajství můžete shlédnout na jiném místě našeho školního webu - Fotogalerie.

     Děkuji všem pořadatelům a vybraným žákům 9.ročníků, stejně jako všem rozhodčím z řad vyučujících, ale také p. uč. Binarové za výrobu medailí, p. E. Kotulové za zajištění diplomů, cukrárnám p. Peterkové a p. Jařabové za dorty pro bodování národů a firmám: Armatury Group a.s., SPOLTEX s.r.o., Bosch CAR Service-Švančar za celoroční podporu sportu ŠSK.

     Doufám, že všechny žáky potěšila i pozornost ZŠ - průpiska s logem ZŠ a k osvěžení přispěly i nanuky, které ZŠ zakoupila všem žákům a pořadatelům.

 

Dopisování Třebíz - Kravaře
5.6. 2018, Mgr. Lucie Rybková

     Jsou to už dva měsíce, co si žáci naší třídy 3. A začali dopisovat s dětmi z města Třebíz. Po jarních prázdninách totiž naší třídě došly dopisy, které jsme vůbec nečekali. Každý žák obdržel jeden dopis se svým jménem. Rozdělali jsme je všichni zároveň a ihned jsme si je museli přečíst a chtěli na ně odpovědět. Psaly nám totiž děti z Třebízu. Na začátku to byla jen snaha dvou učitelek o to, aby se děti zkusily vyjádřit formou dopisu a zjistit pár informací, ale ne o nějakém fiktivním kamarádovi, ale skutečném stejně starém dítěti. Hned po prvním dopisu měli naši třeťáci spoustu otázek, zajímali se, kde Třebíz leží, jak vypadají kamarádi, se kterými si budou psát atd. Sice je Třebíz pro nás daleko, ale na dopisování to není žádná dálka. Na dopisy se všichni hrozně těšíme, ptáme se na různé věci, co nás o tom druhém zajímá. Dopisy si čteme nahlas, každý se chce pochlubit, co mu kamarád z Třebízu píše a také, co on napíše jemu. Už jsme si i vyměnili pár informačních letáků o našich městech. Děti si v dopisech posílají i malé dárečky nebo své fotky, některé děti se spojily dokonce i přes mobilní telefon. Snad jim jejich přátelství vydrží až do osobních setkání!

Škola naruby
5.6. 2018, Mgr. Lucie Rybková

    Žáci 3. třídy dostali v hodině českého jazyka a matematiky možnost vyzkoušet si na vlastní kůži, jaké je to být učitelem. V pátek 1. 6. 2018 na den dětí si žáci 3. A vyměnili s paní učitelkou Rybkovou, která zasedla do školní lavice, role a připravili si pro své spolužáky velmi pěkné vyučovací hodiny.

     Odvážní žáci si mohli ověřit své učitelské schopnosti před plnou třídou svých spolužáků. Dostali možnost prezentovat svou práci, vést kolektiv, zvládat komunikaci. Výsledky byly velmi zajímavé, protože všichni žáci projevili talent a nečekané schopnosti.

     I ostatním ve třídě se Škola naruby líbila, hlásili se a pracovali skutečně dobře a přejí si podobnou hodinu brzy zopakovat. Všem zúčastněným žákům děkuji za vynaložené úsilí a poctivý přístup.

Kravařské hudební jaro 2018
5.6. 2018, Mgr. Marie Kotulová

     Kravařské hudební jaro je náš malý školní umělecký festival talentovaných dětí, které právě v tento den mohou ukázat to, co umí jiného než ostatní. Přehlídka je každoročně v oborech: zpěv, hudební nástroj, tanec, malba. I v letošním ročníku se zúčastnilo mnoho nadaných účinkujících, které bychom touto cestou chtěli pochválit. Prožili jsme všichni krásné kulturní odpoledne, ve kterém zazněly líbivé melodie třeba i z filmů a kochat jsme se mohli také nádhernými obrázky s hudebními motivy, Děkujeme také porotě za jejich ochotu a čas.

Hudební jaro 2018 ve výsledcích:

1. a 2. třída

Cena poroty

Jindřich Lebeda- housle - 1. B

Julie Stašková – klavír - 2. B

3. třída

Cena poroty

Jakub Lebeda- klavír - 3. A

Beáta Jařabová- flétna -3. B

Natálie Homoky, Aneta Onderková, Hana Westová- tanec - 3. A

Karolína Rybková - discodance - 3. B

4. a 5. třída

Cena poroty

Ella Lefnerová- klavír - 4. B

Sofie Klöslová- 4.B - zpěv, tanec

Daniel Šnajder- kytara - 5. A

Veronika Bittová- housle - 5. B

6. - 9. třída

Cena poroty

Samuel Klösel, 6. B Daniel Šnajder 5. A- duo kytara

Lucie Weczerková- klavír - 7. A

Barbora Gebková – klavír- 9. B

Malba

třída

Cena poroty

Johanka Weczerková - 1. B

René Žídek - 1. B

Isabel Křížová - 1. C

Klaudie Benková - 1. B

třída

Cena poroty

Šimon Rinka – 2. B

Izabela Gilíková - 2. A

Robin Thiemel - 2. A

Nella Vavrečková- 2.B

třída

Cena poroty

Eliška Lassaková - 3. B

Beáta Jařabová - 3. B

Karolína Rybková - 3. B

třída

Cena poroty

Sandra Stočková - 4. B

Tereza Hoňková - 4. B

Ema Weczerková - 4. B

Báječný začátek prázdnin!!!
30.5. 2018, Mgr. Tomáš Dorazil

     Prvních dvacet přihlášených žáků ze tříd druhého stupně má jedinečnou možnost strávit zcela zdarma (hrazeno z prostředků projektu EU) v báječném prostředí horského rezortu Eduard v Bělé pod Pradědem v Jeseníkách první prázdninový týden (2.7 - 7.7. 2018, pondělí až sobota). V programu pobytu je cykloturistika, pěší výlety, výlety autobusem do okolí a společná zábava a volný čas v areálu (hřiště, bazén, opékání) s polskými přáteli ze školy Pietrowice Wielkie (byli u nás na olympiádě). Přihlášky a další informace u pana učitele Petra Theuera! Neváhejte, kdo zaváhá, nejede!  

Exkurze pátých tříd ve Slezské tvorbě
30.5. 2018, Mgr. Hana Nosková a Mgr. Marcela Dudová

     V rámci učiva přírodovědy o člověku a technice (výrobě skla) jsme s dětmi navštívili výrobní družstvo Slezská tvorba v Opavě. Paní mistrová nás provedla foukárnou, kde jsme viděli, jak zaměstnanci ze skleněných trubiček foukají baňky různých tvarů. Dále jsme se podívali na stříbření a ruční malování baněk v dílně. Děti tak měly možnost vidět přímo pod ruce pracovnic.

     Součástí exkurze bylo i zdobení vlastní baňky. Na závěr si děti nakoupily skleněné suvenýry v tamější specializované prodejně.

     Exkurze se nám líbila, pro všechny z nás byla překvapivá a zajímavá.

Tento web vyvinul: Jan Dorazil