Základní škola KravařeTOPlist
Organizace školního roku 2017/2018
11.7. 2017, Mgr. Tomáš Dorazil

     Období školního vyučování ve školním roce 2017/2018 začne ve všech základních školách, středních školách, základních uměleckých školách a konzervatořích v pondělí 4. září 2017. Vyučování bude v prvním pololetí ukončeno ve středu 31. ledna 2018. Období školního vyučování ve druhém pololetí bude ukončeno v pátek 29. června 2018.

     Podzimní prázdniny připadnou na čtvrtek 26. října a pátek 27. října 2017. Vánoční prázdniny budou zahájeny v sobotu 23. prosince 2017 a skončí v úterý 2. ledna 2018. Vyučování začne ve středu 3. ledna 2018.

     Jednodenní pololetní prázdniny připadnou na pátek 2. února 2018.

     Jarní prázdniny v délce jednoho týdne jsou podle sídla školy stanoveny takto:

5.2. - 11. 2. 2018

Praha 1 až 5, Blansko, Brno-město, Brno-venkov, Břeclav, Hodonín, Vyškov, Znojmo, Domažlice, Tachov, Louny, Karviná

12. 2. - 18. 2. 2018

Praha 6 až 10, Cheb, Karlovy Vary, Sokolov, Nymburk, Jindřichův Hradec, Litoměřice, Děčín, Přerov, Frýdek-Místek

19. 2. - 25. 2. 2018

Kroměříž, Uherské Hradiště, Vsetín, Zlín, Praha-východ, Praha-západ, Mělník, Rakovník, Plzeň-město, Plzeň-sever, Plzeň-jih, Hradec Králové, Teplice, Nový Jičín

26. 2. - 4. 3. 2018

Česká Lípa, Jablonec nad Nisou, Liberec, Semily, Havlíčkův Brod, Jihlava, Pelhřimov, Třebíč, Žďár nad Sázavou, Kladno, Kolín, Kutná Hora, Písek, Náchod, Bruntál

5. 3. - 11. 3. 2018

Mladá Boleslav, Příbram, Tábor, Prachatice, Strakonice, Ústí nad Labem, Chomutov, Most, Jičín, Rychnov nad Kněžnou, Olomouc, Šumperk, Opava, Jeseník

12. 3. – 18. 3. 2018

Benešov, Beroun, Rokycany, České Budějovice, Český Krumlov, Klatovy, Trutnov, Pardubice, Chrudim, Svitavy, Ústí nad Orlicí, Ostrava-město, Prostějov

Poznámky k tabulce:

Praha 1 až 5 jsou městské části: Praha 1, Praha 2, Praha 3, Praha 4, Praha 5, Praha 11, Praha 12, Praha 13, Praha 16, Praha-Kunratice, Praha-Libuš, Praha-Lipence, Praha-Lochkov, Praha-Řeporyje, Praha-Slivenec, Praha-Šeberov, Praha-Újezd, Praha-Velká Chuchle, Praha-Zbraslav, Praha-Zličín.

Praha 6 až 10 jsou městské části: Praha 6, Praha 7, Praha 8, Praha 9, Praha 10, Praha 14, Praha 15, Praha 17, Praha 18, Praha 19, Praha 20, Praha 21, Praha 22, Praha-Kolovraty, Praha-Běchovice, Praha-Benice, Praha-Březiněves, Praha-Čakovice, Praha-Ďáblice, Praha-Dolní Chabry, Praha-Dolní Měcholupy, Praha-Dolní Počernice, Praha-Dubeč, Praha-Klánovice, Praha-Koloděje, Praha-Královice, Praha-Křeslice, Praha-Lysolaje, Praha-Nebušice, Praha-Nedvězí, Praha-Petrovice, Praha-Přední Kopanina, Praha-Satalice, Praha-Suchdol, Praha-Štěrboholy, Praha-Troja, Praha-Vinoř.

     Velikonoční prázdniny připadnou na čtvrtek 29. března a pátek 30. března 2018.

Poznámka: Pátek 30. března 2018 je zároveň tzv. ostatním svátkem podle zákona č. 245/2000 Sb., o státních svátcích, o ostatních svátcích, o významných dnech a o dnech pracovního klidu, ve znění pozdějších předpisů.

     Hlavní prázdniny budou trvat od pondělí 2. července 2018 do pátku 31. srpna 2018. Období školního vyučování ve školním roce 2018/2019 začne v pondělí 3. září 2018.

Zpráva o činnosti Školské rady při ZŠ Kravaře za školní rok 2016/2017
27.6. 2017, MUDr. David Šupík

     Školská rada se sešla 3x za uplynulý školní rok. Ke každému jednání byl proveden podrobnější zápis,

z něhož jsou vybrány následující:

V září 2016 projednáván školní řád – nebyly zásadnější připomínky, v současné době se jeví funkční a dostačující.

Výroční zpráva školy za rok 2015/2016 – diskutovány připomínky ke zpracování oddílů o činnostech probíhajících

na půdě školy, družiny, či školou organizovaných, apod. Bude rozšířeno v dalším školním roce.

Zvažovány opakovaně možnosti financování některých aktivit školy z dotačních titulů např. Ministerstva školství.

Praktické důsledky inkluzivního vzdělávání žáků, asistence.

Návrhy programů prevence sociálně patologických jevů – tyto se rozbíhají.

Opakovaně zmiňována úroveň vzdělávání ve škole – hodnoceno vesměs pozitivně,

převážně dle dobré úspěšnosti žáků u přijímacích zkoušek na střední školy a umístění v dalším vzdělávání.

Děkuji všem členům školské rady za spolupráci v tomto školním roce, panu řediteli Mgr. T. Dorazilovi za vstřícnost.

                                                                                                                Za školskou radu MUDr. David Šupík

Reportáž Hlučínsko.TV ze školní akademie k výročí školy - odkaz
23.6. 2017, Mgr. Tomáš Dorazil

Na uvedené adrese můžete shlédnout krátkou reportáž TV Hlučínsko z naší akademie:

https://youtu.be/HGpHzS-Cbq8

Ještě odkaz na loňské 25. olympijské hry základní školy Kravaře:

https://youtu.be/rBmX4z5bTvU

 

 

Festiwal nauki
16.6. 2017, Mgr. Tomáš Dorazil

      Ve středu 14. června jsme se (ředitel školy a zástupce ředitele) zúčastnili "Festiwalu nauki" v  Zespółu Szkół Pietrowice Wielkie v Polsku. Školu nám představil pan ředitel Jacek Pierzchala. V průběhu dne své spolužáky i nás seznamovali se svými projekty jednotliví žáci a skupiny žáků. Témata projektů byla různorodá a velice zajímavá, byla z oblasti jak přírodních tak humanitních věd. Autoři projektů nás seznamovali například s historií polského námořnictva, s činnosti nejúspěšnějšího místního sportovního klubu (házená), se zdravou výživou, tajemstvími lidské psychiky, chemickými experimenty, objasňovali fyzikální principy jednoduchými pomůckami, skládali Rubikovu kostku jak žáci, tak robot vyrobený ze stavebnice Lego, ad. Do předvádění chemických pokusů předváděných žáky pod vedením paní zástupkyně ředitele polské školy Anny Kucharczyk se zapojil také pan zástupce ředitele naší školy Václav Calábek (fotogalerie). Na tomto společném setkání jsme se vzájemně informovali o podobnostech a rozdílech obou školských systémů, a také o připravovaném společném projektu pro žáky a pedagogy obou škol, který bude probíhat v příštím školním roce.

Anglické divadlo
1.6. 2017, Mgr. Barbara Papeschová, PaedDr. Marie Kulhavá, Mgr. Hana Nosková

     Každý z nás zná pohádky dánského spisovatele H.Ch.Andersena. Dne 25.5. je měli možnost žáci 6. ročníku shlédnout v anglickém jazyce. Brněnský divadelní soubor DOMINO si připravil pro děti hned tři známé pohádky – Malá mořská víla, Pasáček vepřů a Sněhová královna. Hry jsou psány s ohledem na skutečnost, že se diváci jazyku teprve učí, herci mluvili zřetelně a v pomalejším tempu. Každé pohádce předcházel stručný úvod do děje a představení hlavních rolí v českém jazyce. Úroveň jazyka byla přizpůsobena právě pro tuto věkovou kategorii. Celé představení trvalo zhruba hodinu. Bylo velmi zdařilé a dětem se líbilo.

 

Trh pracovních příležitostí – „Den řemesel“
30.5. 2017, Mgr. Theuer Petr, výchovný poradce

     Dne 29. května 2017 se chlapci osmého ročníku zúčastnili exkurze na Středním odborném učilišti stavebním v Opavě. Den řemesel se stal možností, jak se blíže seznámit s učebními a studijními obory, které tato škola vyučuje a připravuje řemeslníky pro firmy na českém pracovním trhu.

     Kluci si mohli vyzkoušet „na vlastní kůži“ v dílnách praktického výcviku, co obnáší jednotlivá řemesla, tzn. zedník, truhlář, instalatér, elektrikář a klempíř.

     Poněvadž šikovných řemeslníků v posledních letech ubývá, je vhodné se zamyslet nad správnou volbou oboru a školy v příštím roce a vybrat si zde jeden z učebních nebo studijních oborů.

 

Exkurze v tiskárně
23.5. 2017, Mgr. Kateřina Kolarčíková, Mgr. Gabriela Jařabová

     V měsíci květnu se třeťáci vydali na menší výlet vlakem do Opavy. Procházka městem měla jasný cíl, kterým byla prohlídka tiskárny HB tisk Opava. Děti měly možnost seznámit s celým procesem tisku. Zjistily, kolik lidí a náročných strojů stojí za vznikem obalu jejich oblíbeného nápoje, krabičky či katalogu. Vedoucí výroby paní Hoferová svým energickým výkladem dokázala udržet pozornost všech dětí celou dobu prohlídky. Proložila ji zajímavostí z každé části výroby, aktivně zapojila obě třídy do výroby vlastního časopisu. Děti vytvořily jednotlivé listy. Pak už stačilo obklopit zázračný stroj, začít odpočítávat a vyčkat na výsledek. Jako zázrakem vyjel hotový třídní časopis. V závěru prohlídky odpovídaly děti na otázky týkající se prací v tiskárně, a protože byly velmi šikovné a zapamatovaly si mnoho nových informací, byly odměněny drobnými dárky. S přeplněnými batůžky a plni zážitků se vydaly na cestu zpět. Pěkný den si všichni užili a zakončili jej sladkou tečkou v podobě nanuku.

Zábavné učení
23.5. 2017, Mgr. Kateřina Kolarčíková, Mgr. Gabriela Jařabová

     O vesmíru a životě pod zemí si můžeme mnohé zjistit z různých zdrojů. Třeťáci však vyrazili přímo na exkurzi do Planetária v Ostravě, kde si kromě výukového programu zaměřeného na naši sluneční soustavu vyzkoušeli velké množství zábavných aktivit týkajících se vesmíru. Poté se vypravili prozkoumat Landek park, který nabídl dětem pohled na život horníků v dřívějších dobách. Stísněné prostory, chlad a tma v určitých chvílích vyvolávaly smíšené pocity. Mnoho dětí se pak zabývalo myšlenkou, jak nelehkou prací kdysi živili horníci své rodiny. Chladno v tento jarní den zažily děti na vlastní kůži. I počasí si pro nás připravilo překvapení v podobě obrovských sněhových vloček.

Sběr starého papíru
15.5. 2017, Mgr. Tomáš Dorazil, Mgr. Marie Lamcheová

     Již několik let je naše základní škola adoptivním rodičem indického chlapce Avinashe Puty. Každý rok dostáváme dvě zprávy, dva dopisy, z charitního centra v oblasti, kde Avinash žije. Ve svých dopisech Avinash děkuje za dárky, které dostal díky naší finanční pomoci. Jsou to školní potřeby – taška, knihy, učební pomůcky… Dále se zmiňuje o dění ve škole, o svátcích, které slavili a jakým způsobem, a dopis zakončuje pozdravem a velkým poděkováním za pomoc, kterou mu poskytujeme. Částka 4 900 kč se zasílá na konto pražské arcidiecéze vždy ke konci kalendářního roku a je složena z peněz, které děti „nasbírají“ školním sběrem papíru.

     Tady jsou výsledky letošního jarního sběru:

1. místo: 2.A 1789 kg

2. místo: 4.A 1420 kg

3. místo: 6.A   894 kg

4. místo: 2.B a 3.A shodně 845 kg

     Celkem jsme nasbírali úctyhodných 10246 kg sběrového papíru.

Nejpilnějšími jednotlivci byli Kryštof Sentenský (1057 kg), Ondřej Mac (558 kg) a Tomáš Hofman (479 kg).

     Všem zúčastněným děkujeme! 

 

           

Hasiči ve škole radili jak se chovat v nebezpečných situacích a jak jim předcházet
10.5. 2017, Mgr. Lucie Rybková

     V pátek 5. května 2017 nás navštívili ve třídě 2.A a 2.B dva hasiči z Hasičského záchranného sboru Kravaře. Na začátku proběhlo představení a poté nás seznamovali s prací hasičů. Dětem názorně předvedli výstroj i výzbroj, kterou si děti mohly vyzkoušet, vysvětlili jim správné chování , předvedli ukázku bezpečnosti a pravidel při volání na tísňovou linku. Na konci si žáci mohli vyzkoušet hasičskou bundu a helmu. Pro nás pedagogy je velice důležité učit děti bezpečnosti, varovat je před nebezpečím a učit je umět si poradit i v nepříjemné situaci. Návštěva s praktickými ukázkami byla pro ně obrovským zážitkem.

 

Školní akademie 2017
3.5. 2017, Mgr. Tomáš Dorazil

Školní akademie 2017

Mladí chovatelé, zahrádkáři a aranžéři naší školy sklízeli úspěchy v soutěžích
3.5. 2017, Mgr. Tomáš Dorazil

     V dubnu proběhlo několik soutěží, ve kterých byli velice úspěšní naši žáci. V chovatelské olympiádě reprezentovala naší školu Nikol Hoňková z 5. A, která se v oboru teraristika umístila na 1. místě. Nikol musela napsat patnáctistránkovou práci o svém zvířátku, zvládnout test a poznat třináct druhů zvířat, která se dají chovat v teráriích. Nikol ukázala, že se v oblasti žab, ještěrek, hadů, želv a dalších terarijních tvorů vyzná opravdu velmi dobře.

     Svaz zahrádkářů pořádal na Masarykově střední zemědělské škole v Opavě soutěž Mladý zahrádkář. V této soutěži letos dosáhl vynikajícího úspěchu žák 6. B Samuel Vaňuš – obsadil 1. místo a postoupil do celostátního kola do Prahy! Jeho spolužák Vojtěch Rainer byl pátý. V soutěži Floristika jsme měli dva soutěžící – Tomáše Ševčíka z 9. B a Barboru Řeháčkovou z 9. A. Bára obsadila ve velmi silné konkurenci 2. místo. Všem soutěžícím žákům a paní učitelce Kristiánové blahopřejeme k dosaženým výsledkům a přejeme hodně štěstí v celostátním kole soutěže v Praze 16. – 18. června.

 

Tento web vyvinul: Jan Dorazil