Základní škola Kravaře


TOPlist
Výlet s exkurzí u chovatele koní
19.6. 2018, Mgr. Hana Nosková, Mgr. Marcela Dudová

     V pondělí ráno jsme se vydali vlakem do Velkých Hoštic. Navštívili jsme farmu pana Fialy, kde jsme viděli chov koní a drůbeže. Dvě z našich žaček, které provozují jezdecký sport, nás na koních povozily. Cestu ke kravařskému splavu jsme si užili na kočáře taženém dvěma koňmi. U splavu jsme si opekli špekáčky a vydali se pěšky zpět ke škole. Děkujeme našim žákyním, jejich maminkám a panu Fialovi za pomoc s organizací tohoto příjemně stráveného dopoledne.

27. Olympijské hry Základní školy v Kravařích
18.6. 2018, Mgr. Jan Pavlíček

     Stalo se již dlouholetou tradicí, že MDD oslavujeme především sportem. Na olympijské hry se těšila většina našich žáků. Porovnat síly mezi závodníky 1.-5.třídy i letos přišli spolužáci z Koutů. Po slavnostním zahájení, kdy nejlepší sportovci obou škol přinesli olympijskou vlajku a zapálili olympijský oheň, vypukly soutěže ve čtyřech tradičních atletických disciplínách: sprintu 50 a 60 m, hodu kriketovým míčkem, skoku dalekém a vytrvalostním běhu. Současně byly jednotlivé „národy“ hodnoceny podle zisku medailí v bodování národů. Letos v kategorii 1.-2.tříd vybojovalo prvenství družstvo SPORTOVNÍCH KLOKANŮ trenérky Kateřiny Kolarčíkové, v kategorii 3.-5.tříd družstvo BÍLÝCH TYGRŮ trenérky Aleny Sýkorové.

     Pátek 25.května-2.olympijský den se nesl ve znamení dokonce mezinárodního klání… Olympijských her 6.-9.tříd se zúčastnila i družstva závodníků z nedalekých Pietrowic Wielkich (Polsko), které začlenili 27. Olympijské hry do svého projektu „POLSKO-ČESKÝ RECEPT NA NUDU“ dotovaný z fondu EU. K disciplínám prvního dne přibyly: Vrh koulí a skok vysoký, samozřejmě i vytrvalostní tratě byly delší. Největším tahákem tohoto dne určitě byly štafety 4 x 300 m a zejména štafeta 4 x 60 m. V letošním roce padlo celkem 8 olympijských rekordů!!! I v těchto kategoriích byly bodovány národy – v kat.6.-7. roč. vybojovalo prvenství družstvo HOT ARMY trenéra Lubomíra Kozáka a v kat.8.-9. ročníků družstvo KORBY trenérky Markéty Ulrichové. Oba dva dny OH navštívilo velké množství rodičů a prarodičů a bývalých žáků školy. Fotozpravodajství můžete shlédnout na jiném místě našeho školního webu - Fotogalerie.

     Děkuji všem pořadatelům a vybraným žákům 9.ročníků, stejně jako všem rozhodčím z řad vyučujících, ale také p. uč. Binarové za výrobu medailí, p. E. Kotulové za zajištění diplomů, cukrárnám p. Peterkové a p. Jařabové za dorty pro bodování národů a firmám: Armatury Group a.s., SPOLTEX s.r.o., Bosch CAR Service-Švančar za celoroční podporu sportu ŠSK.

     Doufám, že všechny žáky potěšila i pozornost ZŠ - průpiska s logem ZŠ a k osvěžení přispěly i nanuky, které ZŠ zakoupila všem žákům a pořadatelům.

 

Dopisování Třebíz - Kravaře
5.6. 2018, Mgr. Lucie Rybková

     Jsou to už dva měsíce, co si žáci naší třídy 3. A začali dopisovat s dětmi z města Třebíz. Po jarních prázdninách totiž naší třídě došly dopisy, které jsme vůbec nečekali. Každý žák obdržel jeden dopis se svým jménem. Rozdělali jsme je všichni zároveň a ihned jsme si je museli přečíst a chtěli na ně odpovědět. Psaly nám totiž děti z Třebízu. Na začátku to byla jen snaha dvou učitelek o to, aby se děti zkusily vyjádřit formou dopisu a zjistit pár informací, ale ne o nějakém fiktivním kamarádovi, ale skutečném stejně starém dítěti. Hned po prvním dopisu měli naši třeťáci spoustu otázek, zajímali se, kde Třebíz leží, jak vypadají kamarádi, se kterými si budou psát atd. Sice je Třebíz pro nás daleko, ale na dopisování to není žádná dálka. Na dopisy se všichni hrozně těšíme, ptáme se na různé věci, co nás o tom druhém zajímá. Dopisy si čteme nahlas, každý se chce pochlubit, co mu kamarád z Třebízu píše a také, co on napíše jemu. Už jsme si i vyměnili pár informačních letáků o našich městech. Děti si v dopisech posílají i malé dárečky nebo své fotky, některé děti se spojily dokonce i přes mobilní telefon. Snad jim jejich přátelství vydrží až do osobních setkání!

Škola naruby
5.6. 2018, Mgr. Lucie Rybková

    Žáci 3. třídy dostali v hodině českého jazyka a matematiky možnost vyzkoušet si na vlastní kůži, jaké je to být učitelem. V pátek 1. 6. 2018 na den dětí si žáci 3. A vyměnili s paní učitelkou Rybkovou, která zasedla do školní lavice, role a připravili si pro své spolužáky velmi pěkné vyučovací hodiny.

     Odvážní žáci si mohli ověřit své učitelské schopnosti před plnou třídou svých spolužáků. Dostali možnost prezentovat svou práci, vést kolektiv, zvládat komunikaci. Výsledky byly velmi zajímavé, protože všichni žáci projevili talent a nečekané schopnosti.

     I ostatním ve třídě se Škola naruby líbila, hlásili se a pracovali skutečně dobře a přejí si podobnou hodinu brzy zopakovat. Všem zúčastněným žákům děkuji za vynaložené úsilí a poctivý přístup.

Kravařské hudební jaro 2018
5.6. 2018, Mgr. Marie Kotulová

     Kravařské hudební jaro je náš malý školní umělecký festival talentovaných dětí, které právě v tento den mohou ukázat to, co umí jiného než ostatní. Přehlídka je každoročně v oborech: zpěv, hudební nástroj, tanec, malba. I v letošním ročníku se zúčastnilo mnoho nadaných účinkujících, které bychom touto cestou chtěli pochválit. Prožili jsme všichni krásné kulturní odpoledne, ve kterém zazněly líbivé melodie třeba i z filmů a kochat jsme se mohli také nádhernými obrázky s hudebními motivy, Děkujeme také porotě za jejich ochotu a čas.

Hudební jaro 2018 ve výsledcích:

1. a 2. třída

Cena poroty

Jindřich Lebeda- housle - 1. B

Julie Stašková – klavír - 2. B

3. třída

Cena poroty

Jakub Lebeda- klavír - 3. A

Beáta Jařabová- flétna -3. B

Natálie Homoky, Aneta Onderková, Hana Westová- tanec - 3. A

Karolína Rybková - discodance - 3. B

4. a 5. třída

Cena poroty

Ella Lefnerová- klavír - 4. B

Sofie Klöslová- 4.B - zpěv, tanec

Daniel Šnajder- kytara - 5. A

Veronika Bittová- housle - 5. B

6. - 9. třída

Cena poroty

Samuel Klösel, 6. B Daniel Šnajder 5. A- duo kytara

Lucie Weczerková- klavír - 7. A

Barbora Gebková – klavír- 9. B

Malba

třída

Cena poroty

Johanka Weczerková - 1. B

René Žídek - 1. B

Isabel Křížová - 1. C

Klaudie Benková - 1. B

třída

Cena poroty

Šimon Rinka – 2. B

Izabela Gilíková - 2. A

Robin Thiemel - 2. A

Nella Vavrečková- 2.B

třída

Cena poroty

Eliška Lassaková - 3. B

Beáta Jařabová - 3. B

Karolína Rybková - 3. B

třída

Cena poroty

Sandra Stočková - 4. B

Tereza Hoňková - 4. B

Ema Weczerková - 4. B

Báječný začátek prázdnin!!!
30.5. 2018, Mgr. Tomáš Dorazil

     Prvních dvacet přihlášených žáků ze tříd druhého stupně má jedinečnou možnost strávit zcela zdarma (hrazeno z prostředků projektu EU) v báječném prostředí horského rezortu Eduard v Bělé pod Pradědem v Jeseníkách první prázdninový týden (2.7 - 7.7. 2018, pondělí až sobota). V programu pobytu je cykloturistika, pěší výlety, výlety autobusem do okolí a společná zábava a volný čas v areálu (hřiště, bazén, opékání) s polskými přáteli ze školy Pietrowice Wielkie (byli u nás na olympiádě). Přihlášky a další informace u pana učitele Petra Theuera! Neváhejte, kdo zaváhá, nejede!  

Exkurze pátých tříd ve Slezské tvorbě
30.5. 2018, Mgr. Hana Nosková a Mgr. Marcela Dudová

     V rámci učiva přírodovědy o člověku a technice (výrobě skla) jsme s dětmi navštívili výrobní družstvo Slezská tvorba v Opavě. Paní mistrová nás provedla foukárnou, kde jsme viděli, jak zaměstnanci ze skleněných trubiček foukají baňky různých tvarů. Dále jsme se podívali na stříbření a ruční malování baněk v dílně. Děti tak měly možnost vidět přímo pod ruce pracovnic.

     Součástí exkurze bylo i zdobení vlastní baňky. Na závěr si děti nakoupily skleněné suvenýry v tamější specializované prodejně.

     Exkurze se nám líbila, pro všechny z nás byla překvapivá a zajímavá.

Připojujeme se k celonárodnímu dni proti rakovině
14.5. 2018, Mgr. Tomáš Dorazil

Celonárodní den proti rakovině

Poznáváme vesmír - deváťáci v Planetáriu Ostrava
10.5. 2018, Mgr. Tomáš Dorazil, Mgr. Markéta Ulrichová

     Máte rádi pohled na hvězdné nebe? Ostravské planetárium dokázalo nad našimi hlavami vykouzlit oblohu sice umělou, ale zato krásnou. A umí toho ještě mnohem víc. Tento sál je bez nadsázky „srdcem“ celé budovy. V tomto 'astronomickém kině' jsme mohli obdivovat věrnou napodobeninu hvězdné oblohy s hvězdami, souhvězdími, planetami, Měsícem, Sluncem a dalšími objekty. Umělá obloha se umí otáčet všemi možnými směry, takže není problém vidět západy a východy nebeských těles v krátkém čase, podívat se, jaká souhvězdí vidí třeba obyvatelé Austrálie, nebo obdivovat hvězdnou mytologii. Díky speciálním technologiím jsme mohli zažít simulovaný let vesmírem a zblízka pozorovat nespočetné množství vesmírných objektů, jako jsou planety, komety, galaxie, mlhoviny, hvězdokupy. To ale není zdaleka všechno. Kromě klasického optomechanického projetoru je v sále planetária i digitální projekce, díky které v něm přibyla další unikátní novinka: sférické kino.

     O co se jedná? V běžném kině vidíme obraz pouze před sebou na promítacím plátně. Ve sférickém kině je obraz promítán na kopuli a tak můžeme sledovat scénu nejen před sebou, ale i nahoře, vlevo, vpravo a dokonce i za sebou! Jsme tak mnohem více vtaženi do děje i prostoru, a to bez jakýchkoli speciálních pomůcek. Sál planetária je vybaven nejmodernějším hybridním planetáriem a projekční kopulí o průměru 13,2 metrů pro dokonalé zobrazení vesmíru. Tato jedinečná instalace je sestavena z digitálního planetária Evans and Sutherland, které se prostřednictvím řídícího a simulačního software Digistar 5 synchronizuje s optomechanickým planetáriem Pandia. Tato kombinace umožňuje dokonalé zobrazení hvězdné oblohy, planet a ostatních objektů při pohledu ze Země, ale také průlet celým známým viditelným vesmírem včetně detailního zobrazení nespočetného množství vesmírných objektů jako jsou extrasolární planety, komety, galaxie, mlhoviny, hvězdokupy. Pro stereoskopické pořady (3D) je využívána aktivní velkoformátová projekce se simulačním softwarem vesmíru SCISS Uniview. Opravdový futuristický dojem navozuje unikátní pseudo-holografický projektor Polivizor, díky jehož projekci zjistíte, že sci-fi se stává skutečností.

Opavský skřivánek
10.5. 2018, Mgr. Marie Kotulová

     Každým rokem se naše škola účastní krásné soutěže lidových zpěváků, kterou pořádá Středisko volného času v Opavě. Získala si velkou oblibu a také letos ve školním kole zpívalo okolo 40 zpěváků. Porota opět zvládla nelehkou úlohu a vybrala do postupového kola v Opavě 9 zpěváků. Z nich pak ve Středisku volného času v Opavě vybrali ty, kteří si mohli užít své vystoupení v Loutkovém divadle v Opavě za doprovodu cimbálové muziky. Vždy je to pěkný zážitek pro celé rodiny. I tam vybraní kravařští „skřivánci“ uspěli velmi dobře a odvezli si za svá umístění diplomy. Moc jim touto cestou děkujeme za reprezentaci školy.

Jindřich Lebeda 1.tř. – 2.místo(I.kat.), Beáta Jařabová 3.tř. – 1.místo (II.kat.), Sofie Klöslová 4.tř. -3.místo (III.kat.)

Adaptační kurz žáků šestých tříd
9.5. 2018, Mgr. Markéta Ulrichová, Mgr. Hana Kotzurová

     Vážení rodiče budoucích šesťáků,

v minulých letech se žáci šestých ročníků zúčastnili adaptačního kurzu, který se setkal s velmi příznivým ohlasem.

Adaptační kurz šestých tříd se uskuteční v termínu 16. – 18. 9. 2018 v rekreační chatě Relaxa ve Staré Vsi u Rýmařova.

Předpokládaná cena kurzu je 2200 Kč, v níž je zahrnuto ubytování, celodenní strava (5 krát za den) a pitný režim,

animační program včetně instruktorů a doprava autobusem tam i zpět.

Důvodů pro uspořádání kurzu je několik:

     Zpříjemnit nově příchozím žákům z Koutů (i odjinud) přestup do nového kolektivu.

     Vytvořit příjemné pracovní klima ve třídách.

     Přimět třídy ke vzájemné spolupráci.

Bližší informace vám budou podány na prvních třídních schůzkách v září 2018.

Mgr. Markéta Ulrichová, Mgr. Hana Kotzurová – třídní učitelé budoucích šestých tříd

Fotky z loňského adaptačního kurzu najdete na stránkách školy www.zskravare.cz

Setkání budoucích šesťáků
4.5. 2018, Mgr. Hana Nosková, Mgr. Marcela Dudová, Mgr. Eva Watzlawiková

     Poslední dubnový den jsme na naší škole uspořádali „slet“ budoucích šesťáků.

Žáci naší a koutské školy si ve velké tělocvičně zasoutěžili v sedmi smíšených týmech.

Po společné svačince následovalo fotbalové utkání hochů.

Děvčata využila tento čas na hřišti k vzájemnému seznamování.

Celé dopoledne zakončil pan ředitel předáním pamětních diplomů.

Děti si dopoledne užily a v září se těší na své nové spolužáky.

Tento web vyvinul: Jan Dorazil