Základní škola KravařeTOPlist
Sběr sušené kůry a plastových víček
3.9. 2019, Mgr. Marcela Dudová, Mgr. Hana Nosková

SBĚR SUŠENÉ KŮRY A PLASTOVÝCH VÍČEK

bude probíhat každé pondělí

od 7.15 do 7.45 hodin

v prostorách bývalého školního bufetu.

 

 

Naši prvňáci
29.8. 2019, Mgr. Eva Paverová, Mgr. Irena Machelová

1. A,  Mgr. Eva Paverová

Barčová Karina

Bártek Matěj

Drastík Martin

Gilík Gabriel

Jedličková Sára

Kocurová Amalie

Kostřevová Šarlota

Lassaková Vendula

Mac Daniel

Minarčíková Adéla

Návrat Dominik

Ondráček David

Ondrušák Matěj

Sekaczková Lucie

Ševčíková Adéla

Tichý Jan

Trulley Karolína

Wanke Patrik

Weczerková Zuzana

1.B, Mgr. Irena Machelová 

Bittová Kristýna

Ferenz Dominik

Ferenz Nela

Garcia Torres David

Glabazňa Dominik

Hasalík René

Hasalíková Dominika

Janíková Viktorie

Národa Sebastian

Návratová Nella

Peterek Jonáš

Raidová Eliška

Rinková Viktorie

Rybková Tereza

Schwarz Matyáš

Šalmanová Ella

Topinka Viktor

Ulrich Šimon

Wehowsky Daniel

Naši šesťáci
28.8. 2019, PaedDr. Marie Kulhavá, Mgr. Lukáš Kramný

6. A, PaedDr. Marie Kulhavá

Bouchal Petr

Bulička Jakub

Hoňková Tereza

Hurníková Klára

Juchelka Adam

Kerlínová Barbora

Klöslová Sofie

Kohnert David

Konečná Anna

Miketová Amálie

Mikulenka Aleš

Náhlíková Karolína

Nevřela Jiří

Ostárková Natálie

Řezáč Michael

Složilová Nela

Stočková Sandra

Šťastný Kvido Mikuláš

Sufnerová Karolína

Topinka Oliver

Uličková Lucie

Vaňuš Jan

West Dominik

6. B, Mgr. Lukáš Kramný

Andrade Christina

Dvořák Damian

Fišerová Sabina

Gola Radek

Hofman Tomáš

Holaň Tobiáš

Jedličková Stela

Kerlinová Barbora

Kraus Jan

Křečková Sofie

Lamla Sebastian

Lefnerová Ella

Návratová Natálie

Remeš David

Štefek Čeněk

Stehlík Michael

Stehlík Lucas

Švančarová Marie

Tamfalová Zuzana

Uher Dominik

Vilášková Darja

Weczerková Ema

 

Organizace školního roku 2019/2020
27.8. 2019, Mgr. Tomáš Dorazil

Organizace školního roku 2019/2020 v základních školách,

středních školách, základních uměleckých školách a konzervatořích

     Období školního vyučování ve školním roce 2019/2020 začne ve všech základních školách, středních školách, základních uměleckých školách a konzervatořích v pondělí 2. září 2019. Vyučování bude v prvním pololetí ukončeno ve čtvrtek 30. ledna 2020. Období školního vyučování ve druhém pololetí bude ukončeno v úterý 30. června 2020.

     Podzimní prázdniny připadnou na úterý 29. října a středu 30. října 2019.

     Vánoční prázdniny budou zahájeny v pondělí 23. prosince 2019 a skončí v pátek 3. ledna 2020. Vyučování začne v pondělí 6. ledna 2020.

     Jednodenní pololetní prázdniny připadnou na pátek 31. ledna 2020.

     Jarní prázdniny v délce jednoho týdne jsou podle sídla školy stanoveny takto:

3. 2. - 9. 2. 2020

Mladá Boleslav, Příbram, Tábor, Prachatice, Strakonice, Ústí nad Labem, Chomutov, Most, Jičín, Rychnov nad Kněžnou, Olomouc, Šumperk, Opava, Jeseník

10. 2. - 16. 2. 2020

Benešov, Beroun, Rokycany, České Budějovice, Český Krumlov, Klatovy, Trutnov, Pardubice, Chrudim, Svitavy, Ústí nad Orlicí, Ostrava-město, Prostějov

17. 2. - 23. 2. 2020

Praha 1 až 5, Blansko, Brno-město, Brno-venkov, Břeclav, Hodonín, Vyškov, Znojmo, Domažlice, Tachov, Louny, Karviná

24. 2. - 1. 3. 2020

Praha 6 až 10, Cheb, Karlovy Vary, Sokolov, Nymburk, Jindřichův Hradec, Litoměřice, Děčín, Přerov, Frýdek-Místek

2. 3. - 8. 3. 2020

Kroměříž, Uherské Hradiště, Vsetín, Zlín, Praha-východ, Praha-západ, Mělník, Rakovník, Plzeň-město, Plzeň-sever, Plzeň-jih, Hradec Králové, Teplice, Nový Jičín

9. 3. - 15. 3. 2020

Česká Lípa, Jablonec nad Nisou, Liberec, Semily, Havlíčkův Brod, Jihlava, Pelhřimov, Třebíč, Žďár nad Sázavou, Kladno, Kolín, Kutná Hora, Písek, Náchod, Bruntál

Veselá věda opět na naší škole
27.8. 2019, Mgr. Tomáš Dorazil

Vážení rodiče,

i tento rok nás oslovila nezisková organizace Veselá věda a opět nabízí na naší škole:

Kroužek zábavných “skorovědeckých” pokusů - pro děti z 1. stupně .

Posláním Veselé vědy je rozvoj dětí, jejich přirozené zvídavosti a talentů prostřednictvím podpory zájmu o zkoumání přírody vč. jejích zákonitostí. Děti díky vlastní zkušenosti s objevováním světa přírodních věd získávají pozitivní postoj ke světu vědy, výzkumu a k technickým oborům.

Veselá věda působí od roku 2011 v mnoha městech po celé republice, úspěšně organizuje kroužky, projektové dny a příměstské tábory.

Vedení školy vyjadřuje podporu mimoškolním aktivitám podněcujícím zvídavost dětí a rozšiřování znalostí hravou formou, které mohou přispět k vytvoření kladného vztahu dětí k technice a přírodním vědám.

Přesné informace o času a místě konání kroužku stejně jako přihlášku naleznete na webových stránkách Veselé vědy www.veselaveda.cz.

Školní družina Kravaře - „Máme rádi Česko …aneb poznáváme a oslavujeme naši zem“
28.6. 2019, Mgr. Kateřina Lehnertová

     Každoročně se v družině zaměřujeme na určité téma, které se pak prolíná celým školním rokem, o kterém si povídáme a plníme různé úkoly. Letošní školní rok se téma samo nabízelo – 100 let České republiky.

     Začali jsme historií a postupně jsme se dostali až do současnosti. Naše putování pak pokračovalo po zajímavostech jednotlivých krajů. Seznamovali jsme se nejen se zajímavými místy daných krajů, ale i s lidmi, kteří zde žili. A protože každý kraj je něčím charakteristický, dávali jsme jim určité přívlastky. Nejdříve jsme navštívili Prahu – stověžatou a také Středočeský kraj. Seznámili jsme se s hlavním městem ČR a jeho nejvýznamnějšími památkami. Prožili jsme „Den s kostkami“, žáci se ve skupinkách snažili o nejpřesnější kopie pražských památek, které stavěli z kostek. Nejúspěšnější byli ti, jejichž stavbu ostatní poznali. Poté jsme se přesunuli do Karlovarského – lázeňského kraje, povídali jsme si o účincích léčivé vody a vyzkoušeli si během „Relaxačního dne“, jak může taková relaxace probíhat. Další zastávkou byl Plzeňský – pivařský kraj, kdy jsme se dověděli něco o chmelu a výrobě piva. Pokračovali jsme v Jihočeském - rybnikářském kraji. Zajímali nás především rybníky, co v nich žije nebo co kolem roste. Každé oddělení pak podle svých představ vytvořilo velký rybník, který pak ostatní na naší výstavce rybníků zhodnotili. Dále jsme se přesunuli do Libereckého – sklářského kraje. Povídali jsme si o výrobě sklářských výrobků a zasoutěžili si v rychlosti navlékání korálků. Také jsme se na chvíli zastavili v Ústeckém kraji a Královehradeckém kraji. I když tady jsme se moc dlouho nezdržovali, protože už na nás volal Pardubický – pernikářský kraj. Zjistili jsme, že se zde dělají nejlepší perníky. Také jsme si sami takové pečení perníčků vyzkoušeli. Zároveň jsme se dozvěděli něco o největším dostihovém závodě u nás o „Velké pardubické“ a v rámci dostihového dne jsme si postupně zahráli společenskou hru Dostihy. Pokračovali jsme v našem putování a navštívili jsme Olomoucký – tvarůžkový kraj. Nejdříve jsme navštívili baziliku Navštívení Panny Marie na Svatém kopečku a pak jsme si ukázali obrázky zvířat, která najdeme v tamní ZOO. Jelikož jsme si tento kraj nazvali tvarůžkový, nemohla chybět ani ochutnávka těchto speciálních syrečků. Pak jsme se přesunuli do Zlínského – obuvnického kraje. Tady jsme si povídali především o obuvnictví a o Tomáši Baťovi. Zahráli jsme si na návrháře nových bot. Také jsme měli „Den s botami“, kdy si žáci zahráli na Popelku a snažili se najít boty svých kamarádů nebo se v obrovských botách co nejrychleji snažili dopravit míček na lžičce na určené místo. Ani Jihomoravský – vinařský kraj jsme nevynechali, povídali jsme si o pěstování vína, ale i o vinařském kraji, který je známý také svými cykloturistickými trasami. Při té příležitosti jsme si zopakovali pravidla silničního provozu, a jak se máme chovat při jízdě na kole. Nakonec jsme se zastavili v Moravskoslezském - hornickém kraji. Seznámili jsme se s prací horníků, kreslili jsme jejich kahany a povídali si o práci v dolech. Nakonec jsme se postupně přibližovali k domovu a završili to vycházkou po Kravařích a hledání zajímavých míst našeho města.

     Nezabývali jsme se ale jen činnostmi z našeho tematického plánu, proto nechyběly ani naše tradiční aktivity, které děláme v družině každý rok. Sbírali jsme žaludy a kaštany pro lesní zvířátka, oslavili jsme strašidelný svátek Halloween. Také jsme se zúčastnili soutěže o nejhezčí zvon, kterou pořádala zemědělské škola v Opavě. V prosinci pak za námi přišel Mikuláš s čerty a anděly, kterému jsme předvedli krátké vystoupení. Na vánoční besídce jsme si povídali o různých vánočních zvycích a tradicích. Nezapomněl na nás ani „Ježíšek“ a přinesl dětem do družiny spoustu nových hraček. Vyráběli jsme srdíčka k svátku svatého Valentýna, představili jsme se v nejrůznějších maskách na maškarním plese, povídali jsme si o velikonočních tradicích a vyráběli jsme zajíčky a kraslice. Pro maminky, ale nejen pro ně, jsme si připravili Májové vystoupení. Nakonec jsme společně oslavili Den dětí a nechyběl ani „Rozlučkový den“ s družinou na myslivecké chatě, kde si žáci mohli opéct špekáčky a bylo pro ně připraveno spoustu zajímavých atrakcí. Nyní už skončil další školní rok, proto přejeme všem příjemně prožité prázdniny, spoustu krásných zážitků a v novém školním roce se na vás budeme v družině opět těšit.

 

Diamantová liga
26.6. 2019, Mgr. Jan Pavlíček

2. ročník Diamantové ligy proběhl opět systémem dvou soutěží:

1. kolo proběhlo na podzim, 2. kolo na jaře.

Závodníci z řad žáků 6.-9. třídy se mohli zúčastnit jakékoliv z pěti atletických soutěží.

Žel, hlavně se zúčastňovali členové atletického oddílu,

pouze v hodu kriketovým míčkem a vrhu koulí soutěžilo závodníků více.

Závodníci byli odměňováni vitaminovými balíčky a medailemi.

Při konečném hodnocení se sčítaly výsledky obou kol.

Celkově stříbrní a bronzoví získají medaili, pouze vítězové získají DIAMANT, medaili

a dárkovou kartu do obchodu sportovního zboží Decathlon.

Vše bude předáno u závěrečného hodnocení školního roku.

Organizátoři budou uvažovat, zda-li z důvodů malé účasti žáků 2. stupně

bude výhodnější pořádat soutěž

pro žáky 1. stupně. 

Pohár rozhlasu
24.6. 2019, Mgr. Jan Pavlíček

     Tradičně konec školního roku patří ve školním sportu atletickým soutěžím. Mezi ně patří i týmová soutěž žáků a žákyň v kat. III. (6.-7.třída) a kat IV. (8.-9.třída). Soutěž proběhla 20. 5. 2019 na Tyršově stadionu v Opavě a my se zúčastnili pouze v kategorii III.  Tato soutěž není tak náročná jako Atletický čtyřboj, protože žáci startují maximálně ve 2 disciplínách. Tradičně se dařilo více v běžeckých disciplínách, zejména štafeta hochů na 4x60 m byla parádní. Kromě ojedinělých pokusů stále zaostáváme v technických disciplínách. I tak oceňuji 6.místo chlapců a 8.místo děvčat (v obou případech z 16 družstev) a účastníkům děkuji za vzornou reprezentaci školy. Podrobné výsledky je možno shlédnout na: Český atletický svaz-pohár rozhlasu - výsledky. Školu reprezentovali (na fotce vrchní řada zleva): Terka Kerlinová, Juli Bolatzká, Jakub Hahn, David Brzeszka, David Peterek, Pavel Ferenz, Matěj Bulička, Samuel Klősel, Matěj Vilášek, Jakub Rybka a Franta Lupík. Klečící řada: Beata Vaňková, Anet Dýčková, Klaudi Josefusová, Míša Adamcová, Katka Kulhavá, Saša Hahnová, Kiki Malohlavová. Úplně vpředu: Honza Peterek. Na fotografii chybí: Oliver Kotula. (fotogalerie)

 

Na výstavě drobných zvířat
21.6. 2019, Mgr. Gabriela Jařabová

     Měsíc červen bývá ve školách ve znamení výletů a procházek. Také děti z 2. B třídy vyrazily na pozorování do přírody. Přijaly pozvání pana Romana Křesťana a mohly tak nahlédnout do příprav výstavy drobných hospodářských zvířat. Areál chovatelské chaty v Kravařích se začínal v pátek 14. června plnit mnoha druhy drůbeže a králíků. Děti mohly vidět, jakým způsobem posuzovatelé hodnotili stav zvířat a vše potřebné zapisovali do hodnotících karet. Mnohé poznatky děti slyšely a především viděly poprvé. Popisování jednotlivých druhů holubů, slepic a králíků bylo velmi zajímavé. A nebyly by to děti, kdyby si nechtěly nějaké zvířátko odnést domů. Osvěžující pohoštění a připravená zábavná atrakce je však od této myšlenky odlákala. Pak už malí školáci pospíchali zpátky do školy. Bylo to poučné a zároveň zábavné dopoledne. Děkujeme a těšíme se na další vycházky za přírodou. (fotogalerie)

Šesťáci poznávali Kravaře
20.6. 2019, Mgr. Petra Heidrová

     V posledních hodinách Výchovy k občanství a ke zdraví se žáci šestých tříd dozvěděli mnoho zajímavého z historie našeho města, poznali osudy známých rodáků, zjistili i některé informace o přírodě v našem okolí. Každý měl za úkol vypracovat svůj „Zájezd do Kravař“ – informační letáček s nabídkou aktivit v Kravařích. Vše jsme završili v pondělí 17.6., kdy se všichni žáci zúčastnili poznávací procházky a plnili úkoly v pracovním listu. Navštívili jsme kostel sv. Bartoloměje, faru a také městský úřad. Na faře nás provedli kněží naší farnosti – otec Daniel a otec Jan. Jak to vypadá v zasedací místnosti městského zastupitelstva či v pracovně starostky, nám ukázala sama paní Monika Brzesková. Moc jim za to děkujeme. Šesťáci už teď ví, jak se jmenoval stavitel kostela, že na farní zahradě bydlí Mája (a není to včelka….), nebo kolik je hvězdiček na svatozáři sochy sv. Jana Nepomuckého a jiné zajímavosti…. Ve fotogalerii jsou přiloženy fotografie.

 

Minivýlet na farmu Moravec
20.6. 2019, Mgr. Kateřina Kolarčíková, Mgr. Gabriela Jařabová, Mgr. Silvie Weczerková

     Druhé třídy přijaly rády nabídku pana Mariana Pekárka 18.6. navštívit v rámci výuky prvouky farmu Moravec, kde měly možnost pozorovat život hospodářských zvířat, nakrmit kozy, pohladit si mládě divokého králíka a prohlédnou si zblízka peří pštrosa Evžena. Nejen chlapci rádi nastoupili do traktoru a na chvíli si zahráli na traktoristu. Cesta zpět na vlakové nádraží vedla kolem letiště v Zábřehu. Druháci měli velké štěstí, že měli možnost projít si hangár plný letadel a o některých se něco málo dovědět. (fotogalerie)

Škola v pohybu
20.6. 2019, Mgr. Kateřina Kolarčíková

     Fotbalová asociace realizuje v rámci projektu ŠKOLA V POHYBU návštěvy trenérů mládeže, kteří mohou inspirovat učitele tělesné výchovy novými prvky se zaměřením na všeobecnou pohybovou průpravu a organizaci hodin tělesné výchovy. Jejich cílem je mimo jiné motivovat děti k větší pohybové aktivitě. Naše škola měla také možnost stát se součástí projektu. Některé třídy 1. stupně navštívil trenér Mgr. David Steffek, který je hravou a zábavnou formou zapojil do pohybových aktivit bez čekání a prostojů. Děti si tuto hodinu tělesné výchovy naplno užily, u spousty činností se pobavily a pro velký úspěch budou se svými učiteli nabízené aktivity dále využívat v hodinách tělesné výchovy. (fotogalerie)

Tento web vyvinul: Jan Dorazil