Základní škola Kravaře


TOPlist
Cesta za pohádkou
19.11. 2018, Mgr. Lucie Rybková

     Cílem projektu bylo seznámit děti s písmenkem P pomocí pohádky. Na známých postavičkách z pohádkových večerníčků jsme si vysvětlili co je to pohádkový hrdina, kdy dobro vítězí nad zlem, chytrák nad hlupákem. Celý týden jsme nejprve četli z pohádkových knížek, prohlíželi si knížky a o pohádkách si vyprávěli. V pátek naše úsilí vyvrcholilo společným projektem. V úterý 13. 11. se objevily oživlé pohádkové postavičky. Piráti, princezny, kouzelníci, čarodějové, víla Amálka nebo Drákula. Jaké byly úkoly? Najít pohádkové dvojice. Vytvořit skupinku podle charakteristiky určité pohádky. Vyplnit pohádkový test. Poznat pohádkovou postavu a zařadit ji ke správné pohádce. Vypočítat pohádkovou matematiku. Nakreslit pohádkovou postavičku. Zkoušeli jsme pracovat i ve skupince. Projekt se nám podařil. Všem postavičkám to moc slušelo a dopoledne jsme si společně užili.

Šesťácký teambuilding
8.11. 2018, Mgr. Hana Kotzurová

     Tak jako každoročně i letos šesté ročníky vyrazily ve dnech 16. až 18. září na adaptační kurz, který se konal ve Staré Vsi u Rýmařova na chatě Relaxa. Děti absolvovaly program „Pohoda Plus“, který obsahoval mnoho netradičních aktivit. Šesťáci byli nejnadšenější z lanového centra, kdy mnozí překonali sami sebe (jak z pohledu svých fyzických dovedností, tak i překonání strachu z výšek). Další super záležitost byla „Army game s laserovými zaměřovači“, kdy si užili spoustu adrenalinu, taktiky a týmové hry. Adrenalinové záležitosti se střídaly s teambuildingovými hrami. Celým programem nás prováděli zkušení instruktoři, kteří měli pro děti připravenou neuvěřitelnou spoustu zábavných a netradičních her. Suma sumárum… adaptační kurz nám vyšel na jedničku. Objevila se i drobná zranění, která ovšem dojem z kurzu nezkazila, naopak prokázala, že i v takových chvílích táhneme za jeden provaz a jsme jeden tým. Přes to všechno nám zůstávají v hlavě slovíčka jako: super, paráda, spolupráce, statečnost, odvaha, kamarádství. Prostě tři slunečné dny v krásné přírodě se svými kamarády.

Halloween ve čtvrtých třídách
8.11. 2018, Mgr. Barbara Papeschová, PaedDr.Marie Kulhavá, Mgr. Hana Nosková, Mgr. Marcela Dudová

     Halloween je anglosaský svátek, který připadá na 31. 10., v předvečer svátku Všech svatých. Děti i dospělí v anglicky mluvících zemích se oblékají do různých kostýmů a masek, pořádají párty, vyřezávají dýně, tzv. Jack – o´- lanterns. Děti se nejvíce těší na „trick or treating“ – koledování, kdy chodí od domu k domu a dostávají sladkosti. 

     To vše také zažily děti čtvrtých tříd. Už od samého rána se po škole proháněli čarodějnice a čarodějové, mumie, kostlivci a duchové. S učitelkami anglického jazyka navštívili postupně všechny třídy prvního stupně. Třemi strašidelnými anglickými říkankami si „vykoledovali“ sladkou odměnu. Halloween pokračoval i v dalších hodinách s třídními učitelkami. Z baňatých oranžových dýní se během dvou vyučovacích hodin staly krásné strašidelné lucerny, které si děti odnesly, aby jimi navodily halloweenskou atmosféru také doma.

     Byl to pěkný, strašidelný a zábavný den! Děkujeme rodičům za přípravu masek a zakoupení dýní! (fotogalerie)

 

Beseda s rybářem
7.11. 2018, Mgr. Gabriela Jařabová

     Začátkem listopadu již bývá podzim v plném proudu, listí je nádherně zbarveno a vítr jej unáší všemi směry. Jsou ho plné zahrady a parky. Mnohé z nich také dopadá na hladiny rybníků. A právě k nim se druhý listopadový den vypravily děti z 2. B třídy. Byly pozvány na besedu s panem rybářem, která začala v prostorech rybářské chaty kravařského parku. Pan Roman Křesťan nás přivítal poutavým vyprávěním ze života rybářů. Ukázal dětem několik nejznámějších ryb, které mohou rybáři chytit. Všechny plavaly v malé kádi a děti si je mohly pohladit po šupinách či zkusit ostří jejich zubů. Nechyběla ani procházka k rybníku, kde nám náš průvodce předvedl, co je náplní práce porybného. Společně jsme vypustili ryby z kádě do rybníku. Pan porybný všechny děti odměnil za jejich aktivitu. V průběhu besedy totiž pokládal spoustu otázek. Téměř vždy se našel mezi dětmi někdo, kdo odpověď znal. Celý zážitek doplnilo nádherné podzimní počasí. Tento den se opravdu vydařil! Děkujeme panu porybnému Romanu Křesťanovi za čas, který nám celé dopoledne věnoval. Nakoukněte do fotogalerie.

 

Domečky pro skřítky
7.11. 2018, Mgr. Gabriela Jařabová

     Podzimní pestrobarevnou přírodu si letos užívali druháci v kravařském parku. Hledali a poznávali listnaté i jehličnaté stromy. Dalším úkolem bylo najít vhodná místa, kde bude dostatek přírodnin, z nichž by poté postavili domečky pro „skřítky“ a drobné živočichy žijící v místním parku. K této tvořivé činnosti nám svítilo sluníčko, což všem tento dopolední zážitek velmi zpříjemnilo. Vznikly tak dokonalé stavby, které jistě přilákaly nové obyvatele. Po dokončení stavby jednotliví stavitelé představili ostatním své dílo, popsali místnosti, ve kterých bude skřítek trávit volné chvíle, kde bude spát a hospodařit. Některé děti se na tato místa vypravily ještě týž den odpoledne. Není divu, chtěly se přesvědčit, zda zrovna jejich domeček stále drží svůj tvar a není-li již obydlen. (Fotogalerie)

Naše lípa svobody a demokracie
6.11. 2018, Mgr. Tomáš Dorazil

Přeji nám všem,

ať je naše lípa staletí svědkem toho,

jak se každý z nás může svobodně rozvíjet v čemkoliv,

co ho dělá šťastným.

 

Zde je odkaz na video tv Hlučínsko: 

http://www.hlucinsko.tv/2018-11-06-kravare-zasazeni-stromu-svobody-v-zahrade-zs.html

Den laskavosti
5.11. 2018, Mgr. Petra Heidrová

Víš o tom, že 13.11. slavíme

Den laskavosti ?

Chceš být laskavý, chceš pomoci potřebným?

Máš uklizeno před zimou ve svém šatníku?

Třeba při úklidu zjistíš, že zimní oblečení, které už nepotřebuješ,

pomůže ostatním dětem!!!

Sbírka dětského zimního oblečení (velikost 1rok – 18let)

 proběhne v úterý 13.11. v prostoru u velkých šaten,

pomůžeme dětem z Domu pro matky a děti při Armádě Spásy Opava.


Soutěž „O nejoriginálnějšího ježka“
5.11. 2018, Mgr. Hana Nosková, Mgr. Lucie Rybková

     Podzim je tu, a tak jsme i v letošním roce uspořádaly pro děti soutěž „O nejoriginálnějšího ježka“. Děti z 1. A a 4. B mohly doma libovolným způsobem vyrobit a poté přinést do školy ježka. Paní učitelky byly mile překvapeny, kolik nápaditých podob ježek může mít. Vyhodnocení soutěže nebylo vůbec jednoduché, a proto jsme si na pomoc přizvaly děti z druhých tříd. A jak tedy rozhodly? Na 3. místě se umístil Matěj Chvál (1. A), 2. místo obsadila Tereza Losertová (4. B) a vítězem celé soutěže se stal Oliver Weczerek (1. A).

     Poděkování ale patří všem dětem a jejich rodičům, kteří se do soutěže zapojili. Všechny děti si odnesly diplom a sladké odměny. (fotogalerie)

O dobrých lidských vlastnostech - 3. část - pravda
29.10. 2018, Mgr. Tomáš Dorazil

Milí žáci,

     v denním životě se slovem pravda označuje něco neobyčejně nepříjemného, téměř hrubého. „Říct někomu pravdu“ znamená obyčejně vynadat mu. Kdo se honosí, že každému poví pravdu, říká tím o sobě, že je hrubián, který vás na místě s chutí urazí, třeba jste mu nic zlého neudělali. Nikdy k vám nepřijde, aby vám drsně a bezohledně řekl, že máte dobré srdce nebo hlubokou duši. Je skutečně podivné, že pravda musí být vždy ponurá a náramně nemilá. Jinak by to snad ani pravda nebyla.

     Vůbec – pravda má v životě jaksi špatnou pověst. Říká se „krásný klam“ a „krutá pravda“, nikdy se neříká „tvrdý klam“ a „krásná pravda“. Snad je to zdůvodněno mnoha špatnými zkušenostmi. Avšak pravdu nedělají jen zkušenosti, ale také víra. A žádné špatné zkušenosti nevyvracejí víru, že pravda může být nakonec mnohem přívětivější a užitečnější než klam.

     Pro dobro ve světě by bylo pěkné, kdyby běhali po světě lidé bezohledně pravdomluvní, chytili za límec i špatné lidi, aby se drsně ujistili: „Poslyšte, já vám to řeknu rovnou do očí, vy jste dobrý člověk, nezapírejte, je to pravda.“

     Snad by tím i sama skutečnost získala něco dobrého. Pravda se sice řídí podle skutečnosti, ale ještě lepší je, řídí-li se skutečnost podle pravdy. Nejlepší jsou pravdy, ze kterých se může skutečnost něco dobrého naučit.

     Važme si pravdy a nebojme se vždy mluvit pravdu. Pravda je přístupná všem.

Okresní finále v přespolním běhu
22.10. 2018, Mgr. Jan Pavlíček

     Přespolní běh kolem „Stříbrného jezera“ v Opavě patří mezi naše každoroční atletické aktivity.

A našim žákům se dařilo střídavě:

     Děvčata 4. a 5. třída: umístila se na 6. místě (ze 16 dr.). Reprezentovaly: Sofie Kloslová, Ella Lefnerová,

Barbora Kerlinová, Amálie Miketová, Julie Esslerová a Karolína Rybková.

     Hoši 4. a 5. třída: umístili se na 6.místě (ze 17 dr.). Reprezentovali: Jakub Bulička, Tomáš Hofman, Jakub Stareček,

Ondřej Šupík, Vít Přibyla, Tobias Hladký.

     Děvčata 6. a 7. třída: umístila se na 3. místě (z 19 dr.). Reprezentovaly: Michaela Adamcová, Klaudie Josefusová, Tereza

Kerlinová, Lucie Remešová.

     Hoši 6. a 7. třída: umístili se na 11. místě (z 19 dr.). Reprezentovali: Matěj Boháč, Samuel Klosel, Matěj Bulička, Pavel

Ferenz, David Peterek, Miroslav Dzurman.

     Děvčata 8. a 9. třída: družstvo se nepodařilo postavit…!

     Hoši 8. a 9. třída: družstvo nebodovalo, protože startovalo jen v počtu 3 závodníků… (a je to škoda, protože tito 3 měli

pěkná umístění… ). Žáky doprovázel p. uč. Theuer.

Všem, kteří se zúčastnili, děkuji za reprezentaci školy.

 

30. jubilejní ročník Memoriálu Mirko Fišera
22.10. 2018, Mgr. Jan Pavlíček

     30. jubilejní ročník Memoriálu Mirko Fišera se konal 2.10.2018 na nově zrekonstruovaném školním hřišti v Háji u Opavy. Zahájení soutěží se zúčastnil také starosta a místostarosta obce. Pak už byly zahájeny atletické soutěže, které se skladbou podobají atletickému čtyřboji, ale navíc se také šplhá. Trošku se jim v Háji „zadrhl“ program s výsledky, ty přišly až nyní…

     Naši se umístili celkově (hoši a děvčata dohromady) na 5. místě (startovalo 11 družstev). Děvčata se umístila na 4. místě, hoši na místě 7. V Háji naši školu reprezentovali:

hoši: Bulička Matěj, Kotula Oliver, Ferenz Pavel, Klosel Samuel, Vilášek Adrian, Brzeska David;

děvčata: Adamcová Michaela, Korbelová Eliška, Josefusová Klaudie, Malohlavová Kristýna, Remešová Lucie, Kerlinová Tereza

     Za zmínku určitě stojí individuální výkon Míši Adamcové v běhu na 60 m – 8,8 s, šplh Matěje Buličky za 4,1 s a hod kriketovým míčkem Olivera Kotuly – 55,3 m.

Všem reprezentantům děkujeme za reprezentaci školy.

 

Předali jsme plyšáky dětskému oddělení Slezské nemocnice v Opavě
19.10. 2018, Mgr. Tomáš Dorazil, Mgr Hana Nosková

     Ve čtvrtek 18. 10. 2018 jsme společně s paní učitelkou Hanou Noskovou naložili do aut 15 velkých plastových pytlů a tři velké prádelní koše plné plyšáků, ale i  společenských her a dalších hraček, které jste vy, žáci naší školy věnovali těm dětem, které musí kvůli své nemoci pobývat v nemocnici. Když jsme vynesli všechny vaše dárky na dětské oddělení Slezské nemocnice v Opavě, neskrývala paní primářka MUDr. Dagmar Prejdová údiv nad vaší štědrostí. Dárky nemocným dětem zabraly velkou část místnosti pro lékaře a zdravotní sestry. Předání hraček byl přítomný také předseda Školské rady naší školy, zástupce primáře MUDr. David Šupík a vrchní sestra paní Bc. Anna Fialová. Věříme, že vámi darovaní plyšáci přinesou radost dětem, které ji potřebují v nemocnici více než kdy jindy. Děkujeme všem štědrým dárcům! (fotogalerie)  

Tento web vyvinul: Jan Dorazil