Základní škola Kravaře


TOPlist
Den laskavosti
5.11. 2018, Mgr. Petra Heidrová

Víš o tom, že 13.11. slavíme

Den laskavosti ?

Chceš být laskavý, chceš pomoci potřebným?

Máš uklizeno před zimou ve svém šatníku?

Třeba při úklidu zjistíš, že zimní oblečení, které už nepotřebuješ,

pomůže ostatním dětem!!!

Sbírka dětského zimního oblečení (velikost 1rok – 18let)

 proběhne v úterý 13.11. v prostoru u velkých šaten,

pomůžeme dětem z Domu pro matky a děti při Armádě Spásy Opava.


Soutěž „O nejoriginálnějšího ježka“
5.11. 2018, Mgr. Hana Nosková, Mgr. Lucie Rybková

     Podzim je tu, a tak jsme i v letošním roce uspořádaly pro děti soutěž „O nejoriginálnějšího ježka“. Děti z 1. A a 4. B mohly doma libovolným způsobem vyrobit a poté přinést do školy ježka. Paní učitelky byly mile překvapeny, kolik nápaditých podob ježek může mít. Vyhodnocení soutěže nebylo vůbec jednoduché, a proto jsme si na pomoc přizvaly děti z druhých tříd. A jak tedy rozhodly? Na 3. místě se umístil Matěj Chvál (1. A), 2. místo obsadila Tereza Losertová (4. B) a vítězem celé soutěže se stal Oliver Weczerek (1. A).

     Poděkování ale patří všem dětem a jejich rodičům, kteří se do soutěže zapojili. Všechny děti si odnesly diplom a sladké odměny. (fotogalerie)

O dobrých lidských vlastnostech - 3. část - pravda
29.10. 2018, Mgr. Tomáš Dorazil

Milí žáci,

     v denním životě se slovem pravda označuje něco neobyčejně nepříjemného, téměř hrubého. „Říct někomu pravdu“ znamená obyčejně vynadat mu. Kdo se honosí, že každému poví pravdu, říká tím o sobě, že je hrubián, který vás na místě s chutí urazí, třeba jste mu nic zlého neudělali. Nikdy k vám nepřijde, aby vám drsně a bezohledně řekl, že máte dobré srdce nebo hlubokou duši. Je skutečně podivné, že pravda musí být vždy ponurá a náramně nemilá. Jinak by to snad ani pravda nebyla.

     Vůbec – pravda má v životě jaksi špatnou pověst. Říká se „krásný klam“ a „krutá pravda“, nikdy se neříká „tvrdý klam“ a „krásná pravda“. Snad je to zdůvodněno mnoha špatnými zkušenostmi. Avšak pravdu nedělají jen zkušenosti, ale také víra. A žádné špatné zkušenosti nevyvracejí víru, že pravda může být nakonec mnohem přívětivější a užitečnější než klam.

     Pro dobro ve světě by bylo pěkné, kdyby běhali po světě lidé bezohledně pravdomluvní, chytili za límec i špatné lidi, aby se drsně ujistili: „Poslyšte, já vám to řeknu rovnou do očí, vy jste dobrý člověk, nezapírejte, je to pravda.“

     Snad by tím i sama skutečnost získala něco dobrého. Pravda se sice řídí podle skutečnosti, ale ještě lepší je, řídí-li se skutečnost podle pravdy. Nejlepší jsou pravdy, ze kterých se může skutečnost něco dobrého naučit.

     Važme si pravdy a nebojme se vždy mluvit pravdu. Pravda je přístupná všem.

Okresní finále v přespolním běhu
22.10. 2018, Mgr. Jan Pavlíček

     Přespolní běh kolem „Stříbrného jezera“ v Opavě patří mezi naše každoroční atletické aktivity.

A našim žákům se dařilo střídavě:

     Děvčata 4. a 5. třída: umístila se na 6. místě (ze 16 dr.). Reprezentovaly: Sofie Kloslová, Ella Lefnerová,

Barbora Kerlinová, Amálie Miketová, Julie Esslerová a Karolína Rybková.

     Hoši 4. a 5. třída: umístili se na 6.místě (ze 17 dr.). Reprezentovali: Jakub Bulička, Tomáš Hofman, Jakub Stareček,

Ondřej Šupík, Vít Přibyla, Tobias Hladký.

     Děvčata 6. a 7. třída: umístila se na 3. místě (z 19 dr.). Reprezentovaly: Michaela Adamcová, Klaudie Josefusová, Tereza

Kerlinová, Lucie Remešová.

     Hoši 6. a 7. třída: umístili se na 11. místě (z 19 dr.). Reprezentovali: Matěj Boháč, Samuel Klosel, Matěj Bulička, Pavel

Ferenz, David Peterek, Miroslav Dzurman.

     Děvčata 8. a 9. třída: družstvo se nepodařilo postavit…!

     Hoši 8. a 9. třída: družstvo nebodovalo, protože startovalo jen v počtu 3 závodníků… (a je to škoda, protože tito 3 měli

pěkná umístění… ). Žáky doprovázel p. uč. Theuer.

Všem, kteří se zúčastnili, děkuji za reprezentaci školy.

 

30. jubilejní ročník Memoriálu Mirko Fišera
22.10. 2018, Mgr. Jan Pavlíček

     30. jubilejní ročník Memoriálu Mirko Fišera se konal 2.10.2018 na nově zrekonstruovaném školním hřišti v Háji u Opavy. Zahájení soutěží se zúčastnil také starosta a místostarosta obce. Pak už byly zahájeny atletické soutěže, které se skladbou podobají atletickému čtyřboji, ale navíc se také šplhá. Trošku se jim v Háji „zadrhl“ program s výsledky, ty přišly až nyní…

     Naši se umístili celkově (hoši a děvčata dohromady) na 5. místě (startovalo 11 družstev). Děvčata se umístila na 4. místě, hoši na místě 7. V Háji naši školu reprezentovali:

hoši: Bulička Matěj, Kotula Oliver, Ferenz Pavel, Klosel Samuel, Vilášek Adrian, Brzeska David;

děvčata: Adamcová Michaela, Korbelová Eliška, Josefusová Klaudie, Malohlavová Kristýna, Remešová Lucie, Kerlinová Tereza

     Za zmínku určitě stojí individuální výkon Míši Adamcové v běhu na 60 m – 8,8 s, šplh Matěje Buličky za 4,1 s a hod kriketovým míčkem Olivera Kotuly – 55,3 m.

Všem reprezentantům děkujeme za reprezentaci školy.

 

Předali jsme plyšáky dětskému oddělení Slezské nemocnice v Opavě
19.10. 2018, Mgr. Tomáš Dorazil, Mgr Hana Nosková

     Ve čtvrtek 18. 10. 2018 jsme společně s paní učitelkou Hanou Noskovou naložili do aut 15 velkých plastových pytlů a tři velké prádelní koše plné plyšáků, ale i  společenských her a dalších hraček, které jste vy, žáci naší školy věnovali těm dětem, které musí kvůli své nemoci pobývat v nemocnici. Když jsme vynesli všechny vaše dárky na dětské oddělení Slezské nemocnice v Opavě, neskrývala paní primářka MUDr. Dagmar Prejdová údiv nad vaší štědrostí. Dárky nemocným dětem zabraly velkou část místnosti pro lékaře a zdravotní sestry. Předání hraček byl přítomný také předseda Školské rady naší školy, zástupce primáře MUDr. David Šupík a vrchní sestra paní Bc. Anna Fialová. Věříme, že vámi darovaní plyšáci přinesou radost dětem, které ji potřebují v nemocnici více než kdy jindy. Děkujeme všem štědrým dárcům! (fotogalerie)  

Zasadíme strom svobody a demokracie
19.10. 2018, Mgr. Tomáš Dorazil

     Stromy svobody symbolizují vznik Československé republiky a v letech 1918 a 1919 jich lidé vysadili tisíce. Do výsadby se zapojili starostové, žáci, členové místních spolků. Stromy byly ověšené stuhami, domy praporky, zpívala se hymna, ke kořenům se ukládaly pamětní listy. A sázely se i v pozdějších letech (1928, 1945, 1968) vždy, když si lidé chtěli připomenout a oslavit význam svobody a demokracie.

     My takovou oslavu pořádáme u 100. výročí vzniku naší republiky a společně vysadíme nový strom svobody.

     Každý strom je svědkem své doby a všeho, co se v jeho okolí po mnoho let děje. Když se stromy spojí, je to paměť, ať už jedné rodinné zahrady, vesnice, města, národa, nebo dokonce celého světa.

     Věřím, že nově vysazený strom bude okolo sebe vídat lidi, kteří budou žít ve svobodné a tolerantní společnosti. Přeji každému z nás, abychom se mohli svobodně rozvíjet v čemkoliv, co nás činí šťastnými a stromy nás po celý život provázely jako naši nejvěrnější přátelé. Lidé a stromy by měli žít svobodně. Máme rádi stromy a máme rádi svobodu. Proto v pátek 26. 10. 2018, v předvečer státního svátku, společně zasadíme STROM SVOBODY. Lípa, náš národní symbol je i symbolem svobody a demokracie. Dýchejme volněji! Buďme smělí! Stromy tu jsou proto, aby stály a ukazovaly, jak se stojí na svém. Lípy proto, aby bylo líp. Vše, co nás v životě spojuje, má smysl.

Pomáháte sběrem papíru - děkujeme!
17.10. 2018, Mgr. Tomáš Dorazil

     Tradičním podzimním sběrem starého papíru pomáháte získat prostředky umožňující školní docházku žákům v zemích, kde nemohou vzdělávat všechny děti, které by se měly a které se také chtějí vzdělávat a připravovat na lepší život. Část peněz, které takto získáme, poukážeme Arcidiecézní Charitě Praha, která tuto pomoc zprostředkovává a část použijeme na odměny nejlepším sběračům. Jaké jsou letošní výsledky? 797 kg sesbírala vítězná třída 3.B, kde se zapojilo 11 sběračů včetně nejúspěšnějšího jednotlivce, kterým je Boris Titz (289 kg). 14 sběračů (nejvíce v jedné třídě) 2.B třídy nasbíralo 701 kg a získalo 2. místo . Třída 4.B na třetím místě (11 sběračů) shromáždila 568 kg. Druhým a třetím nejlepším jednotlivcem jsou Lucie Čelůstková (6.B, 280 kg) a Aneta Hadamcziková (6.C, 210 kg). Celkem 118 žáků nasbíralo 6558 kg starého papíru. Děkujeme!      

Děláme radost nemocným dětem
9.10. 2018, Mgr. Hana Nosková a Mgr. Lucie Rybková

     Naše škola se zapojila do projektu s názvem „72 hodin“. Naším cílem bude udělat radost dětem

z opavské nemocnice.

Kdo se může zapojit? Každý, kdo má doma nepotřebného pěkného plyšáka

a do pátku 12. října 2018 jej přinese

do kabinetu 1. stupně.

Co můžeš získat? Dáreček (gumový náramek nebo placku s logem projektu)

a hlavně radost z dobrého skutku.

O dobrých lidských vlastnostech - 2.část - o moudrosti a píli
4.10. 2018, Mgr. Tomáš Dorazil

Milí žáci,

     v dnešním zamyšlení o dobrých vlastnostech člověka si povíme něco o moudrosti a píli. Filozof Seneca kdysi řekl: „Nikdo se nerodí moudrým.“ Za symbol moudrosti je považována sova. To proto, že i „hlupák“ vidí ve dne, ale moudrý člověk vidí i ve tmě. Tou tmou jsou míněny obtížné situace, v nichž moudrý člověk nalezne správné řešení.

     První krůčky k moudrosti dělá dítě v rodině, v níž vyrůstá. Moudří rodiče se snaží co nejvíce rozvíjet schopnosti dítěte. Klíčem k získávání poznatků je škola. Věřte, že každý předmět přispívá k vašemu rozvoji.

     Lidská moudrost je rovněž ovlivněna prostředím, ve kterém se člověk pohybuje. Dobrá společnost člověka rozvíjí, špatná společnost ho ochuzuje.

     Každý člověk se také může vzdělávat sám – až do konce života. Mozky lidí, kteří pokračují v duševní činnosti bez ohledu na svůj věk, nemohou „zrezivět“. Paměť slábne jen tehdy, pokud ji necvičíme.

     Velkým pomocníkem moudrosti je píle. To platí jak pro děti, tak pro dospělé. Pamatujme si výrok J. A. Komenského: „Uč se synu moudrým býti.“

Sběr podzimních plodů
25.9. 2018, Mgr. Marcela Dudová, Mgr. Hana Nosková

                                                                                               

Sběr podzimních plodů

Od října budeme sbírat kaštany a žaludy.

Vybírat budeme jen VYSUŠENÉ plody (mokré budou vráceny), a to vždy v pondělí od 7.15 do 7.45h v prostorách bývalého bufetu. Noste je tříděné, zvážené a podepsané. Průběžně budou předávány mysliveckému spolku. Děkujeme, Vaše lesní zvířátka.

 

Okresní finále „Lehkoatletického čtyřboje“
21.9. 2018, Mgr. Jan Pavlíček

     Okresní finále „Lehkoatletického čtyřboje“ žáků a žákyň kat.IV (8.-9.třídy) se uskutečnilo v úterý 18.9.2018 za nádherného počasí tradičně na Tyršově stadionu v Opavě. Holky a kluky doprovázela paní učitelka Pavla Lhoťanová a pan školník David Thomas. Celkově se děvčata umístila na 3. místě, chlapci na 12.místě. Z individuálních výsledků nutno vyzdvihnout běh na 60 m Nely Konupkové i Kuby Korbela, ale také běh na 800 m Adély Rupcové. Technické disciplíny stále nejsou naší silnou stránkou. Zejména se musíme v budoucnosti zaměřit na skok vysoký, ale třeba i na hod kriketovým míčkem. Holkám gratulujeme k 3. místu a oběma družstvům za snahu a dobrou reprezentaci naší školy. (fotogalerie) 

Pořadí Příjmení, jméno Ročník 60 m     Skok vysoký Skok daleký   Vrh koulí Hod míčkem 1 000 m   Body
      výkon body   výkon body výkon body   výkon body výkon body výkon body  
## Baránek Adam 2004 8,69 376 d   0 4,16 232 m   0 32,21 161 3 : 34,84 364 1133
3 Dastig Martin 2003 8,33 468 v 1,41 324   0 k 7,15 316   0 3 : 31,86 386 1494
5 Korbel Jakub 2003 8,04 548 v 0,00 0   0 k 7,78 353   0 3 : 16,54 511 1412
8 Lehnert Adam 2004 8,80 350 d   0 3,96 199 m   0 36,98 199 3 : 21,31 471 1219
9 Ševčík Petr 2004 8,68 378 d   0 4,47 285 m   0 35,71 189 3   42,65 308 1160

 

Pořadí Příjmení, jméno Ročník 60 m     Skok vysoký Skok daleký   Vrh koulí Hod míčkem 800 m   Body
      výkon body   výkon body výkon body   výkon body výkon body výkon body  
7 Bolatzká Julie 2005 9,48 449 d   0 3,56 212 k 6,45 300   0 3 : 08,42 291 1252
6 Jarošová Bára 2004 8,89 595 d   0 3,88 281 m   0 27,36 204 3 : 09,80 279 1359
4 Koligová Natálie 2003 8,73 637 d   0 4,24 364 m   0 20,10 122 3 : 00,15 364 1487
1 Konupková Nela 2003 8,48 706 v 1,29 399   0 k 5,67 250   0 3 : 01,05 355 1710
2 Rupcová Adéla 2003 9,06 551 v 1,21 321   0 k 6,10 278   0 2 : 41,51 556 1706

 

Tento web vyvinul: Jan Dorazil