Základní škola Kravaře


TOPlist
Sběr kůry, léčivých bylin a plastových víček
7.9. 2018, Mgr. Hana Nosková, Mgr. Marcela Dudová

I v letošním školním roce budeme sbírat léčivé byliny a plastová víčka.

Plastová víčka se nemusí třídit dle barev, ani počítat na kusy.

Kůra musí být řádně vysušená.

Vše se bude vybírat v prostorách bývalého školního bufetu

každé pondělí od 7.15 do 7.45 hod.

 

O dobrých lidských vlastnostech - 1. část - vytrvalost a pevná vůle
5.9. 2018, Mgr. Tomáš Dorazil

Milí žáci,

tento desetidílný seriál, který jsem pro Vás připravil, by se mohl jmenovat O dobrých lidských vlastnostech.

Na začátku každého měsíce tohoto školního roku se můžete těšit na jeden díl tohoto miniseriálu.

     Většina lidí se domnívá, že v jejich povaze převažují dobré vlastnosti. Jak poznáme, které vlastnosti jsou dobré a které špatné? Když se nebudeme dívat na sebe, ale na jiné lidi. Dívejme se, které vlastnosti jsou nám na našich blízkých příjemné a které nepříjemné. Protože většina lidí reaguje podobně, dovíme se také pozorováním druhých, které vlastnosti bychom si měli osvojit a kterých se zbavit.

     Poznávejme sami sebe a snažme se potlačovat špatné vlastnosti, jako hrubost, lenost, ad., a rozvíjet vlastnosti dobré. Jedna z dobrých vlastností je vytrvalost a pevná vůle. Někdo moudrý kdysi prohlásil: „Jen to je ztracené, co jsme vzdali.“ A to platí stále, chlapci a děvčata. Co v životě nevzdáte, to se vám podaří.

     Ve starém Římě tuto krásnou vlastnost – vytrvalost a pevnou vůli člověka – vyjádřil filozof Lukretius touto větou: „Padající kapky vyhloubí i kámen.“ Zamyslete se nad touto větou. Přeji vám hodně vytrvalosti a pevné vůle v novém školním roce.

Letní cykloturistický kurz Jeseníky 2018 – Kolonie letnie 2018
5.9. 2018, Mgr. Petr Theuer

     Ve dnech 2. - 7. července se skupina žáků druhého stupně zúčastnila cykloturistického kurzu v rámci europrojektu s družební školou Pietrowice Wielkie z Polska. Zažili krásný týden v prostředí resortu Bělá pod Pradědem v horském hotelu Eduard se sportovišti a bazénem. Úvodní den nejprve děti navštivily Technické muzeum v Ostravě – Vítkovicích a pak se přesunuly do Jeseníků.

     Absolvovali jsme dva cyklovýlety pod vedením pana učitele Theuera a Pavlíčka. První, náročnější přes lázně Jeseník na Rejvíz ,Vidly a zpět na chatu, druhá trasa byla kratší a vedla přes Javořík do Horní Lípové a přes město Jeseník zpět do rekreačního areálu.

     Ve středu proběhl výšlap kolem Vysokého vodopádu na chatu Švýcárna a Praděd. Ve zbývajícím čase probíhalo seznamování a upevňování vzájemných družebních vztahů. Uskutečnila se sportovní utkání v kopané, přehazované a volejbalu. Naši žáci učili polské spolužáky základům softbalu. U táboráků se opékalo, probíhaly společenské hry a zábava, hrálo se na kytaru. Po počátečním ostychu se uskutečnily diskotéky. Obě strany se učily navzájem pro ně neznámé tance. Závěrečný den celého kurzu proběhlo balení a odjezd do Štramberku. Zde žáci navštívili hlavní pamětihodnosti městečka.

     S polskými spolužáky strávili naši žáci s přispěním nádherného počasí týden plný zážitků, navázali nová vzájemná přátelství, na která nezapomenou. Celý kurz žáci absolvovali pod vedením učitelů TV pana Petra Theuera a Jana Pavlíčka. (fotogalerie)

 

 

Naši prvňáci v novém školním roce
29.8. 2018, Mgr. Lucie Rybková, Mgr. Lucie Malíková
1.A
Mgr. Lucie Rybková
GPWY7
MWQ3U
B3ZLH
NIRU3
IS5CX
DURPH
QQ2LS
E3X1F
ZMC35
F6EEW
IGVZ5
T6SHW
1JTJ5
U97WP
78R5U
NSOTM
TA0FM
ZSK001/2018
DAKN5
1UOVP
UL6DM
NE11R
H2XXN

 

1.B
Mgr. Lucie Malíková
1LMBU
0W7BM
ZSK004/2018
R1QSU
X4F07
S1Y4K
GFWKU
4KTTM
0EXXK
0QKY1
ENDU3
YNP80
2TPOG
ZSK0022018
71N35
E024O
VXZ52
Z7Y2Q
8U0X5
TJZ01
TU91V
GZD5C
K8Z7M
Partnerství Kravaře - Lisková
28.8. 2018, Mgr. Jan Pavlíček, Mgr. Lukáš Kramný a Mgr. Klára Mejzlíková

     I když pomalu končí letní prázdniny, nelze nevzpomenout na jednu akci, která se uskutečnila v červnu… Na pozvání paní ředitelky naší družební školy v Liskové na Slovensku prožilo 24 žáků a 3 učitelé naší školy tři krásné a zajímavé dny v Liskové a na Liptově.

     Je pravda, že po celou dobu až k hranicím na Slovensko nás provázel déšť a bouřka, ale také zpoždění, to však hned zpravila výtečná nálada našich hostitelů. Po krátkém milém přivítání se děcka dozvěděli, jak vypadají jejich kamarádi, u kterých budou tři dny bydlet, pak už jsme tyto vzali na palubu našeho autobusu a vyrazili směr Chopok. Nahoru jsme sice vyjeli systémem lanovek, dolu jsme si zkusili tatranské chodníčky. Pro našince není obvyklý vysokohorský terén, ale vrcholek Chopku jsme zvládli celkem bez problémů. Podvečer a večer jsme strávili společně ve škole. Plánované tanečky diskotéky sice trošku vázly, ale za to si děti vytvořili skupinky, ve kterých se poznávali nebo si zahráli určitě zajímavé hry…

     Také my učitelé jsme měli možnost se setkat a povykládat s většinou kolegyň-ať už známých, ale také od poslední návštěvy nových. Pozdravit nás přišel i pan starosta Josef Murín.

     Druhý den pro nás „Liskováci“ připravili túrku na Žiarskou chatu a stihli jsme návštěvu kouzelných Demänovských jeskyní. Večerní program byl pak zcela v režii rodin dětí, u kterých byli „Kravaráci“ ubytováni. Tento typ „ubytování“ je naprosto perfektní-přes počáteční obavy: „…budu jim rozumět?...vždyť je neznám…“- až po dobu mnohdy těžkého loučení. Mnohdy získávají děcka poznatky, jak se v Liskové žije a často zůstávají ve spojení i v letech dalších.

     Třetí den již byl jen dnem předání dárků, focení a loučení a my nabrali směr ČR. U Ružomberoku jsme se ještě zastavili na salaši pro sýry. Unavená a nevyspaná děcka ještě musela absolvovat výšlap na zrekonstruovaný hrad Strečno. Nakonec myslíme, že toho nikdo nelitoval, protože výhled byl výborný.

     Co závěrem? Samozřejmě velké díky paní ředitelce Galanové za pozvání a organizaci celé akce, paním učitelkám, které se nám střídavě věnovaly a s kterými jsme si mohli po večerech popovídat. Věříme, že v brzké době budeme moci přivítat naše slovenské přátele u nás.

 

Organizace školního roku 2018/2019
13.8. 2018, Mgr. Tomáš Dorazil

     Období školního vyučování ve školním roce 2018/2019 začne ve všech základních školách, středních školách, základních uměleckých školách a konzervatořích v pondělí 3. září 2018. Vyučování bude v prvním pololetí ukončeno ve čtvrtek 31. ledna 2019. Období školního vyučování ve druhém pololetí bude ukončeno v pátek 28. června 2019.

Podzimní prázdniny připadnou na pondělí 29. října a úterý 30. října 2018.

Vánoční prázdniny budou zahájeny v sobotu 22. prosince 2018 a skončí ve středu 2. ledna 2019. Vyučování začne ve čtvrtek 3. ledna 2019.

Jednodenní pololetní prázdniny připadnou na pátek 1. února 2019.

Jarní prázdniny v délce jednoho týdne jsou podle sídla školy stanoveny takto:

4. 2. - 10. 2. 2019

Benešov, Beroun, Rokycany, České Budějovice, Český Krumlov, Klatovy,

Trutnov, Pardubice, Chrudim, Svitavy, Ústí nad Orlicí, Ostrava-město, Prostějov

11. 2. - 17. 2. 2019

Praha 1 až 5, Blansko, Brno-město, Brno-venkov, Břeclav, Hodonín, Vyškov,

Znojmo, Domažlice, Tachov, Louny, Karviná

18. 2. - 24. 2. 2019

Praha 6 až 10, Cheb, Karlovy Vary, Sokolov, Nymburk, Jindřichův Hradec,

Litoměřice, Děčín, Přerov, Frýdek-Místek

25. 2. - 3. 3. 2019

Kroměříž, Uherské Hradiště, Vsetín, Zlín, Praha-východ, Praha-západ, Mělník,

Rakovník, Plzeň-město, Plzeň-sever, Plzeň-jih, Hradec Králové, Teplice, Nový

Jičín

4. 3. - 10. 3. 2019

Česká Lípa, Jablonec nad Nisou, Liberec, Semily, Havlíčkův Brod, Jihlava,

Pelhřimov, Třebíč, Žďár nad Sázavou, Kladno, Kolín, Kutná Hora, Písek,

Náchod, Bruntál

11. 3. - 17. 3. 2019

Mladá Boleslav, Příbram, Tábor, Prachatice, Strakonice, Ústí nad Labem,

Chomutov, Most, Jičín, Rychnov nad Kněžnou, Olomouc, Šumperk, Opava,

Jeseník

 

Velikonoční prázdniny připadnou na čtvrtek 18. dubna 2019, pátek 19. dubna 2019 je tzv. ostatním svátkem

podle zákona č. 245/2000 Sb., o státních svátcích, o ostatních svátcích, o významných dnech a o dnech pracovního

klidu, ve znění pozdějších předpisů.

Hlavní prázdniny budou trvat od soboty 29. června 2019 do neděle 1. září 2019.

Období školního vyučování ve školním roce 2019/2020 začne v pondělí 2. září 2019.

Školní družina Kravaře: „Všichni jsme ze stejného těsta? …aneb poznáváme naše tělo“
2.7. 2018, Mgr. Kateřina Lehnertová

     Tak a je to opět tady, další školní rok za námi, prázdniny před námi. A jaký že ten školní rok byl a co jsme v naší družině prožili? Tentokrát jsme se zaměřili na naše tělo a toto téma nás provázelo celým školním rokem. Děti během celého roku plnily úkoly a pracovní listy, které ukládaly do svých složek – Moje tělo.

     Začali jsme od začátku, tedy od historie člověka, o prvních pravěcích lidech. Jak se dorozumívali, jak získávali potravu, kde bydleli, co asi tak dělali, prostě jak žili. Shlédli jsme film „Byl jednou jeden člověk – Pravěk“. Na to jsme navázali „Dnem v pravěku“, kdy si děti mohly zkusit ulovit mamuta, na stěnu nakreslit jednoduché vzkazy pro další generace a pomocí posunků se domluvit na činnosti spojené s životem v pravěku. Nechyběly ani kresby mamuta a módní okénko pravěkého odívání. Nakonec si děti vyzkoušely vyrobit jednoduché nádobí z hlíny nebo mokrého písku.

     Pokračovali jsme našim vývinem, jak se člověk vyvíjí od miminka až po starce. Povídali jsme si o jednotlivých etapách lidského života, rozhodovali jsme, která část lidského života je nejlepší. Zjišťovali jsme u jednotlivých dětí výšku, věk a velikost dlaně a chodidla, abychom to mohli porovnat s výsledky na konci školního roku. Děti se seznámily s péčí o miminko, dozvěděly se, co potřebuje, a mohly si vyzkoušet, jak ho přebalit, či správně nosit. Také jsme byli na návštěvě v domově důchodců sv. Hedviky v Kravařích, kde si děti se staroušky povídaly, hrály s nimi různé stolní hry nebo jim nakreslily obrázky. Jako každý rok i letos jsme sbírali žaludy pro zvířátka v lese a vyhlásili soutěž „O žaludového krále a královnu“. Připomněli jsme si také Halloween, na který jsme se připravili nejen výrobou masek, ale i dlabáním dýní.

     Nyní jsme přešli na jednotlivé soustavy lidského těla. Nejdříve jsme se seznamovali s pohybovou soustavou. Povídali jsme si o tom, co nám umožňuje pohyb, jaké máme svaly a kosti v těle. Vyráběli jsme na výstavku obrázky kostlivců z nejrůznějších materiálů. Děti se dozvěděly, že pohybem těla se dají vyjádřit nejrůznější postoje, pocity, nálady, ale i činnosti, což si pak také děti pantomimicky vyzkoušely.

     Dále přišla na řadu nervová soustava, kdy jsme si povídali o mozku - jeho jednotlivých funkcích, o logice, ale taky citech a pocitech. Vyprávěli jsme si o vztazích v rodině. Děti vyzkoušely, jak jsou na tom s logikou a pamětí. Připravovali jsme se na Mikulášskou besídku a pro Mikuláše jsme nacvičili krátké vystoupení. Povídali jsme si nejen o Vánocích, jejich zvycích a tradicích, ale hlavně o andělech, že to nejsou jen nadpřirozené bytosti, ale některé můžeme najít i mezi lidmi. Pak si děti anděly vyrobily a své výtvory vystavily v družině. Nechyběla ani vánoční nadílka, kdy si děti navzájem rozdaly dárečky, ale také se těšily z nových hraček do družiny, které pod stromečkem našly.

     S mozkem je spojená i smyslová soustava, její jednotlivé orgány a jejich funkce. Děti si vyzkoušely jaké to je, když jeden ze smyslů chybí. Nejdříve jsme se zaměřily na zrak. Děti se musely se zavázanýma očima dostat na druhou stranu místnosti, při tom se spolehnout na kamaráda, který je slovně navigoval. Pak musely pouze podle hmatu poznat předměty denní potřeby. Podle chuti poznat jednotlivé potraviny, ovoce či zeleninu. Nakonec si zkusily nakreslit poslepu nějaký obrázek. Také si vyzkoušely, jaké to je, když člověk neslyší a nemluví. Pomocí posunků a pantomimy se měli s kamarádem domluvit, co budou spolu dělat, na co si budou hrát.

     Oběhová a dýchací soustava. To byly další témata, kterým jsme se věnovali. Dozvěděli jsme se, jak se krev všude do těla dostane a proč je srdce tak důležité. Děti se seznámily, nejen s tím co mají dělat, když si ublíží a teče jim krev, ale také se dozvěděly jak poskytnout první pomoc. Děti se dozvěděly, jak je důležité mít zdravé plíce, vyzkoušely si jejich kapacitu. Soutěžily ve svém fuku – kdo dál dofoukne papírovou kuličku, komu se podaří co nejvýše vyfouknout peříčko do výšky a kdo vydrží nejdéle se zatajeným dechem. Seznámili jsme se taky s hlasivkami a jejich rozsahem, co způsobuje, že křičíme. Nechyběla ani výroba Valentýnských srdcí a karnevalových masek. Na maškarním reji jsme pak mohli vidět nejen víly, princezny, loupežníky, piráty, fotbalisty, kočky, ale i klauny, čarodějnice a vojáky.

     Nezapomněli jsme ani na trávicí a vylučovací soustavu. Zjistili jsme jak se správně stravovat, které potraviny jsou pro nás prospěšné a které méně. Děti pak ještě vyráběly potravinovou pyramidu. Na besedě s paní zubařkou jsme zjistili, jaké potraviny bychom měli jíst a které škodí zubům. Také jsme se dozvěděli, co máme pro své zdravé zoubky udělat. Seznámili jsme se s vylučovací soustavou, především pak s ledvinami, jako čističi škodlivých látek. Také jsme si povídali, že se škodlivé látky mohou vylučovat i potem nebo slzami. Seznámili jsme se s daktyloskopií a vyzkoušeli si otisky různých částí těla, které jsme si pak navzájem porovnávaly. Společně jsme oslavili den matek, kdy děti pro maminky vyráběly dárečky a přáníčka. Také letos nechybělo Májové vystoupení pro rodiče, tentokrát se prolínalo naším celoročním tématem – Moje tělo.

     Zúčastnili jsme se olympiády školních družin v Chuchelné, kde jsme se umístili na skvělém 1. místě. Činnost v naší družině jsme zakončili družinovou rozlučkou s překvapením na myslivecké chatě. Cestou na mysliveckou chatu děti plnily nejrůznější úkoly a zodpovídaly otázky, které shrnuly vše, o čem jsme si během celého roku povídali. Jakmile děti dorazily na mysliveckou chatu, mohly se za pomoci hodných a ochotných rodičů občerstvit, upéct si špekáček, ale hlavně povozit se na koni. Což bylo pro mnohé opravdu veliké překvapení.

     Přejeme všem dětem příjemně prožité prázdniny, aby si od školy odpočinuly a nabraly novou energii a v novém školním roce se na ně opět budeme těšit.

5.B spala ve škole
25.6. 2018, Mgr. Hana Nosková

     V pondělní podvečer jsme se shromáždili před školou. Všichni měli ruce plné karimatek, spacáků a dobrot, které si buď děti, anebo jejich maminky, napekly. Podvečer jsme trávili sportem - využili jsme našeho hřiště k vybíjené, fotbalu a hrám. Po večeři jsme se přesunuli do knihovny na večerní promítání. Paní učitelka s dobrovolníky z řad rodičů pro nás mezitím připravovala stezku odvahy. I po ní jsme měli ještě chuť zahrát si ve třídě společenské hry anebo v tělocvičně "půlnoční" vybíjenou. Na svá připravená spací místa jsme ulehali ve dvě hodiny ráno! Během úterního vyučování, které probíhalo "naruby", protože učily děti, se podařilo některým z nás i usnout. :-)

     Děkujeme všem rodičům, kteří se jakýmkoli způsobem na této naší akci podíleli!

Páťáci v Chuchelné
25.6. 2018, Mgr. Marcela Dudová, Mgr. Hana Nosková

     Předposlední školní týden jsme se vydali do vesnice Chuchelná, kde jsme navštívili nově otevřené Muzeum 2. světové války a továrnu na výrobu plastů PF plasty.

     Muzeem nás prováděli dva průvodci, kteří nám se zaujetím vyprávěli o vystavených exponátech a o životě za druhé světové války. Spousta těchto exponátů byly originály. Na závěr prohlídky jsme sešli do sklepení, kde jsme si díky moderní zvukové technologii mohli vyzkoušet, jaké to bylo zažít letecký nálet.

     Z muzea jsme se přesunuli do moderní výrobny plastů. Tam jsme si prošli haly, kde se plasty vyrábějí a nástrojárnu, kde se připravují formy na odlitky. Většina výrobků z této továrny putuje do automobilek.

Mladí konstruktéři naší školy soutěžili na opavské strojce
21.6. 2018, Mgr. Tomáš Dorazil

     Podle římského boha Merkura byla pojmenována nejen nejmenší planeta sluneční soustavy, ale také legendární česká stavebnice, která už okouzlila několik generací. O tom, že je populární i v dnešní době digitálních hraček, svědčí stále rostoucí zájem o soutěž "Stavíš, stavím, stavíme, nejlepšího odměníme", kterou ve středu 20. června 2018 již podeváté uspořádala Střední škola průmyslová a umělecká v Opavě.

     Základní školy z Opavy i okolí vyslaly do konstruktérského klání tříčlenné týmy svých žáků. Jejich úkolem bylo sestavit modely vysokozdvižného vozíku a dodávky z dílů populární stavebnice Merkur, pochopitelně co nejpřesněji podle zadaného schématu. Naší školu reprezentovali žáci 6. B Jakub Rybka, Samuel Klosel a Daniel Uvíra.

     Odborná porota nakonec rozhodla, že letošní soutěžní výzvy se nejlépe zhostili žáci ZŠ a MŠ Skřipov, kterým vítězství díky hlavní ceně chutnalo opravdu sladce. Skvělé výkony však podali i členové týmů, které skončily těsně za vítězi – tedy reprezentanti ZŠ a MŠ Raduň a žáci ZŠ a gymnázia Vítkov. Z dvaceti družstev naši žáci obsadili velmi pěkné šesté místo. Pokud se dobře připravíme, můžeme v příštím roce jistě uspět ještě lépe.

     Věříme, že ale nikdo účasti na vydařené akci nelitoval: její účastníci si užili nejen soutěžení, ale i zábavy, prohlédli si školu a výherci si odnesli sladkou odměnu i hodnotné ceny od hlavního sponzora soutěže – firmy Ostroj a.s. Ta navíc věnovala každé z 20 zúčastněných škol velkou merkurovskou stavebnici M8. Drobnými dárky přispěly i další firmy opavského regionu, s nimiž je opavská průmyslovka spojena partnerským programem „Naše škola“; mezi nimi například Witzenmann Opava, Prestar, s.r.o., BRANO a.s., Haberkorn s.r.o. a další.

Výlet s exkurzí u chovatele koní
19.6. 2018, Mgr. Hana Nosková, Mgr. Marcela Dudová

     V pondělí ráno jsme se vydali vlakem do Velkých Hoštic. Navštívili jsme farmu pana Fialy, kde jsme viděli chov koní a drůbeže. Dvě z našich žaček, které provozují jezdecký sport, nás na koních povozily. Cestu ke kravařskému splavu jsme si užili na kočáře taženém dvěma koňmi. U splavu jsme si opekli špekáčky a vydali se pěšky zpět ke škole. Děkujeme našim žákyním, jejich maminkám a panu Fialovi za pomoc s organizací tohoto příjemně stráveného dopoledne.

27. Olympijské hry Základní školy v Kravařích
18.6. 2018, Mgr. Jan Pavlíček

     Stalo se již dlouholetou tradicí, že MDD oslavujeme především sportem. Na olympijské hry se těšila většina našich žáků. Porovnat síly mezi závodníky 1.-5.třídy i letos přišli spolužáci z Koutů. Po slavnostním zahájení, kdy nejlepší sportovci obou škol přinesli olympijskou vlajku a zapálili olympijský oheň, vypukly soutěže ve čtyřech tradičních atletických disciplínách: sprintu 50 a 60 m, hodu kriketovým míčkem, skoku dalekém a vytrvalostním běhu. Současně byly jednotlivé „národy“ hodnoceny podle zisku medailí v bodování národů. Letos v kategorii 1.-2.tříd vybojovalo prvenství družstvo SPORTOVNÍCH KLOKANŮ trenérky Kateřiny Kolarčíkové, v kategorii 3.-5.tříd družstvo BÍLÝCH TYGRŮ trenérky Aleny Sýkorové.

     Pátek 25.května-2.olympijský den se nesl ve znamení dokonce mezinárodního klání… Olympijských her 6.-9.tříd se zúčastnila i družstva závodníků z nedalekých Pietrowic Wielkich (Polsko), které začlenili 27. Olympijské hry do svého projektu „POLSKO-ČESKÝ RECEPT NA NUDU“ dotovaný z fondu EU. K disciplínám prvního dne přibyly: Vrh koulí a skok vysoký, samozřejmě i vytrvalostní tratě byly delší. Největším tahákem tohoto dne určitě byly štafety 4 x 300 m a zejména štafeta 4 x 60 m. V letošním roce padlo celkem 8 olympijských rekordů!!! I v těchto kategoriích byly bodovány národy – v kat.6.-7. roč. vybojovalo prvenství družstvo HOT ARMY trenéra Lubomíra Kozáka a v kat.8.-9. ročníků družstvo KORBY trenérky Markéty Ulrichové. Oba dva dny OH navštívilo velké množství rodičů a prarodičů a bývalých žáků školy. Fotozpravodajství můžete shlédnout na jiném místě našeho školního webu - Fotogalerie.

     Děkuji všem pořadatelům a vybraným žákům 9.ročníků, stejně jako všem rozhodčím z řad vyučujících, ale také p. uč. Binarové za výrobu medailí, p. E. Kotulové za zajištění diplomů, cukrárnám p. Peterkové a p. Jařabové za dorty pro bodování národů a firmám: Armatury Group a.s., SPOLTEX s.r.o., Bosch CAR Service-Švančar za celoroční podporu sportu ŠSK.

     Doufám, že všechny žáky potěšila i pozornost ZŠ - průpiska s logem ZŠ a k osvěžení přispěly i nanuky, které ZŠ zakoupila všem žákům a pořadatelům.

 

Tento web vyvinul: Jan Dorazil