Základní škola Kravaře


TOPlist
Nové zprávy o Avinashovi
18.9. 2017, Mgr. Barbara Papeschová

     Na začátku školního roku jsme, opět po roce, obdrželi zprávu o studijních výsledcích našeho adoptivního kamaráda Avinashe Puty z Indie. Tak jako každý rok byly jeho výsledky vynikající. Celkový průměr za všechny předměty – angličtina, další jazyk kannada, ekonomika, účetnictví… - byl +2.

     Avinashovým cílem je stát se učitelem. A my, děti základní školy v Kravařích, mu v tom můžeme pomoci. Dostali jsme oficiální zprávu, že Avinashova studia budou pokračovat ještě další 4 roky. A tak všichni doufáme, že z peněz, které získáme sběrem papíru, jenž na naší škole zanedlouho proběhne v týdnu od 9. do 13. 10. 2017, zajistíme Avinashovi další roky na škole a přiblížíme ho jeho vysněnému cíli.

 

Naši šesťáci v novém školním roce
30.8. 2017, Mgr. Tomáš Dorazil

Seznam žáků 6.A třídy

Třídní učitelka: Mgr. Barbara Papeschová

  1. Adamcová Michaela

  2. Baránková Markéta

  3. Boháč Matěj

  4. Bulička Matěj

  5. Čekala Tadeáš

  6. Čiminga Jakub

  7. Dzurman Miroslav

  8. Hablová Kristýna

  9. Harazimová Valérie

10. Hollesch Radek

11. Josefusová Klaudie

12. Kaštovský Michal

13. Kerlinová Julia

14. Korbelová Eliška

15. Krömer David

16. Maléř Erik

17. Návrat Erik

18. Pawliková Linda

19. Peterek David

20. Peterek Jakub

21. Proksch Tomáš

22. Remešová Lucie

23. Rybková Nikol

24. Taschková Petra

 

Seznam žáků 6.B třídy

Třídní učitelka: Mgr. Zdeňka Binarová

  1. Boček Jonáš

  2. Brzeska David

  3. Davidová Eliška

  4. Demel Leo

  5. Harazim Jakub

  6. Hoňková Nikol

  7. Jarošová Karolína

  8. Kerlinová Tereza

  9. Klösel Samuel

10. Kotula Oliver

11. Küstrová Amálie

12. Lehnertová Adéla

13. Mikulenka Tomáš

14. Petrausová Hana

15. Pluške Nicolas

16. Raidová Natalie

17. Rybka Jakub

18. Sedlářová Sára

19. Slivka Samuel

20. Stehlík Tobias

21. Tazbirková Ellen

22. Uwira Daniel

23. Vilášek Matěj

24. Vilášek Michal

Naši prvňáci v novém školním roce
30.8. 2017, Mgr. Tomáš Dorazil

Seznam žáků 1. A

Školní rok 2017/2018

Třídní učitelka: Mgr. Kateřina Kolarčíková

  1. Adam Jakub

  2. Baroňová Eliška

  3. Blažek Ondřej

  4. Blažková Kristýna

  5. Borunská Emily

  6. David Ondřej

  7. Dobrotka Šimon

  8. Gewiesová Viktorie

  9. Gilíková Izabela

10. Gregor Filip

11. Homoky Adam

12. Hřivňacká Ellen

13. Kotzian Max

14. Křeček Tobiáš

15. Mokrošová Amálie

16. Nevřela Jan

17. Plochová Nikol

18. Postulka Michal

19. Pytlík Václav

20. Štefková Veronika

 

Seznam žáků 1. B

Školní rok 2017/2018

Třídní učitelka: Mgr. Gabriela Jařabová

  1. Benková Klaudie

  2. Gilík Matěj

  3. Gratza Petr

  4. Juřicová Tereza

  5. Kozelská Tereza

  6. Křesťan Daniel

  7. Kubišta Matyáš

  8. Kurincová Marie

  9. Lebeda Jindřich

10. Lefner Šimon

11. Mikeska Tomáš

12. Moravec Vojtěch

13. Muzičková Adéla

14. Schiedková Karolína

15. Těšínská Aneta

16. Vaňuš Matouš

17. Weczerek Matyáš

18. Weczerková Johana

19. Westová Elen

20. Žídek René

 

Seznam žáků 1. C

Školní rok 2017/2018

Třídní učitelka: Mgr. Silvie Weczerková

  1. Benýšek Michael

  2. Dzurmanová Tereza

  3. Finsterlová Emily

  4. Gilík Marcel

  5. Hahn Lukáš

  6. Heider Filip

  7. Hrabáček Dominik

  8. Hurtová Aneta

  9. Klein Jiří

10. Křížová Isabel

11. Lučanová Alexandra

12. Malcharek David

13. Mochová Simona

14. Muchová Leontýna

15. Peterek Jonáš

16. Peterková Karolína

17. Raida Filip

18. Sedláčková Tereza

19. Sigmundová Elisabeth

20. Thimel Josef

21. Wanke Tomáš

 

Školní družina Kravaře - Vodní svět… aneb když se kapka přidá ke kapce
29.8. 2017, Mgr. Kateřina Lehnertová

     Začíná nový školní rok a na děti v naší družině opět čeká spoustu činností, her a soutěží. Vraťme se ale ještě k tomu minulému, ve kterém jsme se zaměřili na téma vody, nejdříve jsme se zajímali o sladkou vodu, pak přišla na řadu voda slaná.

     Nejdříve jsme vzpomínali na prázdniny. Děti kreslily pozdravy od vody. Pak jsme se seznámili se základními vlastnostmi vody, pověděli jsme si, jak funguje koloběh vody v přírodě. Při vodních „hokusech – pokusech“ jsme zjistili, jaké má voda zajímavé vlastnosti - třeba věci ve vodě se zdají větší, než jsou ve skutečnosti, nebo když do vrchovaté sklenice přihazujeme mince, voda nevyteče, ale vytvoří se blanka,…a spoustu jiných zajímavých věcí. Pořádali jsme „Den vodníků a víl“, kdy se po družině místo dětí a vychovatelek začali pohybovat víly a vodníci. Ti pak plnili nejrůznější úkoly – například lovili penízky z akvária, připravovali pentličky, navlékali korálky, vyráběli hrníčky na dušičky a závodili v běhu s ploutvemi. Zúčastnili jsme se „Olympiády školních družin“, kterou každoročně pořádá CVČ Kravaře v Chuchelné, tam jsme letos získali 2. místo.

     Pokračovali jsme v seznamování s jednotlivými druhy sladkých vod, kde se voda bere a jak se postupně z potůčku mění ve veletok. Zašli jsme se podívat k řece Opavě, abychom zjistili, které rostliny kolem řeky rostou. Povídali jsme si o znečišťování vod a jak se voda čistí. Navštívili jsme čističku odpadních vod v Kravařích. Nechyběl ani barevný den, tentokrát to byla barva zelená. Děti se oblékly do zeleného oblečení, nosily zelené věci a plnily zelené úkoly. Sbírali jsme žaludy pro zvířátka v lese a vyhlásili jsme soutěž „O žaludového krále a královnu“. Připomněli jsme si také Halloween, na který jsme se připravili nejen výrobou masek, ale i dlabáním dýní.

     Dále jsme se zaměřili na život v našich vodách, zjišťovali jsme, jaké ryby u nás můžeme najít nebo ulovit, které volně žijí a které se chovají pro výlov. Přišel za námi sportovní rybář, který nám vyprávěl o svém koníčku - sportovním rybaření. Seznámil nás, jak vyrábí návnady a ukázal nám svůj největší úlovek. Během celého měsíce listopadu probíhal družinový turnaj v pexesu „O korunu vodníka Česílka“.

     Blížil se vánoční čas a s ním i pohoda a klid, pouštěli jsme si vodnické pohádky a písničky. Nezapomněli jsme se připravit na Mikulášskou besídku, trénovali jsme písničky, básničky a tanečky, abychom se mohli předvést před Mikulášem. V CVČ jsme si byli upéct vánoční perníčky. Nakonec nás čekala vánoční nadílka. Tam jsme si povídali o tradicích a zvycích, které doma dodržujeme, některé jsme si vyzkoušeli a za zvuků koled si nadělili drobné dárečky.

     Dále jsme se seznámili se skupenstvím vody, předvedli jsme si vodu v kapalném, pevném i plynném stavu. Více jsme se zaměřili na led a sníh. Formou pokusů jsme sledovali čistotu sněhu na nejrůznějších místech. Jelikož nám přálo i počasí, alespoň na pár dní nasněžilo, mohli jsme si venku užít sněhové hrátky. Stavěli jsme sněhuláky, jezdili na lopatách. Nechyběla ani koulovačka a pořádná sněhová bitva. Když sníh roztál, připomínali jsme si ho nejrůznějšími výtvory sněhuláků. Povídali jsme si o zdraví, jak si ho v zimě chránit, co je otužování a proč se otužovat.

     Pověděli jsme si něco o podmínkách života na ledovci a seznámili se s živočichy, kteří tam žijí. Vyrobili jsme různé tučňáky, z kterých jsme pak vytvořili celou kolonii. Se sněhem a ledem je spojená bílá barva, a tak proběhl bílý den. Děti si opět oblékly bílé oblečení a plnily nejrůznější úkoly spojené s bílou barvou. Nezapomněli jsme ani na Valentýna, děti pro své nejbližší vyráběly přáníčka a drobné dárečky. Také maškarní rej se nám vydařil, mohli jsme zde vidět mnoho princezen, pirátů, rytířů, zvířátek, pohádkových postav a fotbalistů.

     Začali jsme se seznamovat se slanou vodou, dozvěděli jsme se něco o mořích a oceánech. Povídali jsme si o nejznámějších mořeplavcích a jejich objevech. Děti kreslily jejich lodě a pak jsme vytvořili výstavku těch nejznámějších lodí. Poslouchali jsme mořské pohádky a báje.

     Seznámili jsme se s životem v moři, jací tam žijí tvorové, jaké rostliny tam najdeme. Pořádali jsme „Námořnický den“, na který si děti vyrobily námořnické čepice a plnily námořnické úkoly. V rámci cestování po jednotlivých oceánech a mořích jsme se seznamovali, jak v daném místě slaví Velikonoce. Zároveň jsme vyráběli velikonoční kraslice, zajíčky a kuřátka. Povídali jsme si o velikonočních zvycích a tradicích. Zúčastnili jsme se mezidružinové soutěže „Hry bez hranic“ pořádané CVČ Kravaře. Připomněli jsme si Den Země a dověděli jsme si, jak bychom mohli přispět k její ochraně.

     Povídali jsme si o znečišťování a ochraně moří. Vyráběli jsme akvária, do kterých jsme umístili nejrůznější živočichy. K vodě se vztahuje modrá barva, a tak jsme měli i modrý den. Děti přišly v modrém oblečení, nosily modré věci a plnily nejrůznější modré úkoly. Ke Dni matek jsme vyráběli dárečky a přáníčka pro maminky. Navštívili jsme Městskou knihovnu v Kravařích, kde nás paní knihovnice seznámila s piráty a pirátským řemeslem. V družině jsme pak vyráběli pirátské čepice a připravovali se na „Pirátský den s hledáním pokladu“. Aby děti vůbec poklad našly, musely splnit úkoly a překonat překážky – nalodit zásoby na loď, pomocí šifry rozluštit zprávu kam se vydat, umět uvázat uzly, z přírodnin poskládat S.O.S. a nakonec složit mapu, podle které měly poklad najít. Vše jsme ukončili opékáním špekáčků, tím jsme také oslavili Den dětí. Povídali jsme si o vodních sportech a turistice. Seznámili jsme se potápěčskou výstrojí. Abychom se trochu ovlažili od horkých dní, podnikli jsme „vodní hrátky“ – děti přenášely kelímky s vodou, naplnily balónky vodou a házely je po sobě, snažily se na druhého vylít co nejvíce vody z kelímku…

     Tím jsme ukončili školní rok 2016/2017 v naší družině a těšíme se na nový, kde vás opět bude čekat spoustu zajímavých činností a zážitků, tentokrát na téma… to se brzy v družině dovíte.

 

Organizace školního roku 2017/2018
11.7. 2017, Mgr. Tomáš Dorazil

     Období školního vyučování ve školním roce 2017/2018 začne ve všech základních školách, středních školách, základních uměleckých školách a konzervatořích v pondělí 4. září 2017. Vyučování bude v prvním pololetí ukončeno ve středu 31. ledna 2018. Období školního vyučování ve druhém pololetí bude ukončeno v pátek 29. června 2018.

     Podzimní prázdniny připadnou na čtvrtek 26. října a pátek 27. října 2017. Vánoční prázdniny budou zahájeny v sobotu 23. prosince 2017 a skončí v úterý 2. ledna 2018. Vyučování začne ve středu 3. ledna 2018.

     Jednodenní pololetní prázdniny připadnou na pátek 2. února 2018.

     Jarní prázdniny v délce jednoho týdne jsou podle sídla školy stanoveny takto:

5.2. - 11. 2. 2018

Praha 1 až 5, Blansko, Brno-město, Brno-venkov, Břeclav, Hodonín, Vyškov, Znojmo, Domažlice, Tachov, Louny, Karviná

12. 2. - 18. 2. 2018

Praha 6 až 10, Cheb, Karlovy Vary, Sokolov, Nymburk, Jindřichův Hradec, Litoměřice, Děčín, Přerov, Frýdek-Místek

19. 2. - 25. 2. 2018

Kroměříž, Uherské Hradiště, Vsetín, Zlín, Praha-východ, Praha-západ, Mělník, Rakovník, Plzeň-město, Plzeň-sever, Plzeň-jih, Hradec Králové, Teplice, Nový Jičín

26. 2. - 4. 3. 2018

Česká Lípa, Jablonec nad Nisou, Liberec, Semily, Havlíčkův Brod, Jihlava, Pelhřimov, Třebíč, Žďár nad Sázavou, Kladno, Kolín, Kutná Hora, Písek, Náchod, Bruntál

5. 3. - 11. 3. 2018

Mladá Boleslav, Příbram, Tábor, Prachatice, Strakonice, Ústí nad Labem, Chomutov, Most, Jičín, Rychnov nad Kněžnou, Olomouc, Šumperk, Opava, Jeseník

12. 3. – 18. 3. 2018

Benešov, Beroun, Rokycany, České Budějovice, Český Krumlov, Klatovy, Trutnov, Pardubice, Chrudim, Svitavy, Ústí nad Orlicí, Ostrava-město, Prostějov

Poznámky k tabulce:

Praha 1 až 5 jsou městské části: Praha 1, Praha 2, Praha 3, Praha 4, Praha 5, Praha 11, Praha 12, Praha 13, Praha 16, Praha-Kunratice, Praha-Libuš, Praha-Lipence, Praha-Lochkov, Praha-Řeporyje, Praha-Slivenec, Praha-Šeberov, Praha-Újezd, Praha-Velká Chuchle, Praha-Zbraslav, Praha-Zličín.

Praha 6 až 10 jsou městské části: Praha 6, Praha 7, Praha 8, Praha 9, Praha 10, Praha 14, Praha 15, Praha 17, Praha 18, Praha 19, Praha 20, Praha 21, Praha 22, Praha-Kolovraty, Praha-Běchovice, Praha-Benice, Praha-Březiněves, Praha-Čakovice, Praha-Ďáblice, Praha-Dolní Chabry, Praha-Dolní Měcholupy, Praha-Dolní Počernice, Praha-Dubeč, Praha-Klánovice, Praha-Koloděje, Praha-Královice, Praha-Křeslice, Praha-Lysolaje, Praha-Nebušice, Praha-Nedvězí, Praha-Petrovice, Praha-Přední Kopanina, Praha-Satalice, Praha-Suchdol, Praha-Štěrboholy, Praha-Troja, Praha-Vinoř.

     Velikonoční prázdniny připadnou na čtvrtek 29. března a pátek 30. března 2018.

Poznámka: Pátek 30. března 2018 je zároveň tzv. ostatním svátkem podle zákona č. 245/2000 Sb., o státních svátcích, o ostatních svátcích, o významných dnech a o dnech pracovního klidu, ve znění pozdějších předpisů.

     Hlavní prázdniny budou trvat od pondělí 2. července 2018 do pátku 31. srpna 2018. Období školního vyučování ve školním roce 2018/2019 začne v pondělí 3. září 2018.

Zpráva o činnosti Školské rady při ZŠ Kravaře za školní rok 2016/2017
27.6. 2017, MUDr. David Šupík

     Školská rada se sešla 3x za uplynulý školní rok. Ke každému jednání byl proveden podrobnější zápis,

z něhož jsou vybrány následující:

V září 2016 projednáván školní řád – nebyly zásadnější připomínky, v současné době se jeví funkční a dostačující.

Výroční zpráva školy za rok 2015/2016 – diskutovány připomínky ke zpracování oddílů o činnostech probíhajících

na půdě školy, družiny, či školou organizovaných, apod. Bude rozšířeno v dalším školním roce.

Zvažovány opakovaně možnosti financování některých aktivit školy z dotačních titulů např. Ministerstva školství.

Praktické důsledky inkluzivního vzdělávání žáků, asistence.

Návrhy programů prevence sociálně patologických jevů – tyto se rozbíhají.

Opakovaně zmiňována úroveň vzdělávání ve škole – hodnoceno vesměs pozitivně,

převážně dle dobré úspěšnosti žáků u přijímacích zkoušek na střední školy a umístění v dalším vzdělávání.

Děkuji všem členům školské rady za spolupráci v tomto školním roce, panu řediteli Mgr. T. Dorazilovi za vstřícnost.

                                                                                                                Za školskou radu MUDr. David Šupík

Reportáž Hlučínsko.TV ze školní akademie k výročí školy - odkaz
23.6. 2017, Mgr. Tomáš Dorazil

Na uvedené adrese můžete shlédnout krátkou reportáž TV Hlučínsko z naší akademie:

https://youtu.be/HGpHzS-Cbq8

Ještě odkaz na loňské 25. olympijské hry základní školy Kravaře:

https://youtu.be/rBmX4z5bTvU

 

 

Festiwal nauki
16.6. 2017, Mgr. Tomáš Dorazil

      Ve středu 14. června jsme se (ředitel školy a zástupce ředitele) zúčastnili "Festiwalu nauki" v  Zespółu Szkół Pietrowice Wielkie v Polsku. Školu nám představil pan ředitel Jacek Pierzchala. V průběhu dne své spolužáky i nás seznamovali se svými projekty jednotliví žáci a skupiny žáků. Témata projektů byla různorodá a velice zajímavá, byla z oblasti jak přírodních tak humanitních věd. Autoři projektů nás seznamovali například s historií polského námořnictva, s činnosti nejúspěšnějšího místního sportovního klubu (házená), se zdravou výživou, tajemstvími lidské psychiky, chemickými experimenty, objasňovali fyzikální principy jednoduchými pomůckami, skládali Rubikovu kostku jak žáci, tak robot vyrobený ze stavebnice Lego, ad. Do předvádění chemických pokusů předváděných žáky pod vedením paní zástupkyně ředitele polské školy Anny Kucharczyk se zapojil také pan zástupce ředitele naší školy Václav Calábek (fotogalerie). Na tomto společném setkání jsme se vzájemně informovali o podobnostech a rozdílech obou školských systémů, a také o připravovaném společném projektu pro žáky a pedagogy obou škol, který bude probíhat v příštím školním roce.

Anglické divadlo
1.6. 2017, Mgr. Barbara Papeschová, PaedDr. Marie Kulhavá, Mgr. Hana Nosková

     Každý z nás zná pohádky dánského spisovatele H.Ch.Andersena. Dne 25.5. je měli možnost žáci 6. ročníku shlédnout v anglickém jazyce. Brněnský divadelní soubor DOMINO si připravil pro děti hned tři známé pohádky – Malá mořská víla, Pasáček vepřů a Sněhová královna. Hry jsou psány s ohledem na skutečnost, že se diváci jazyku teprve učí, herci mluvili zřetelně a v pomalejším tempu. Každé pohádce předcházel stručný úvod do děje a představení hlavních rolí v českém jazyce. Úroveň jazyka byla přizpůsobena právě pro tuto věkovou kategorii. Celé představení trvalo zhruba hodinu. Bylo velmi zdařilé a dětem se líbilo.

 

Trh pracovních příležitostí – „Den řemesel“
30.5. 2017, Mgr. Theuer Petr, výchovný poradce

     Dne 29. května 2017 se chlapci osmého ročníku zúčastnili exkurze na Středním odborném učilišti stavebním v Opavě. Den řemesel se stal možností, jak se blíže seznámit s učebními a studijními obory, které tato škola vyučuje a připravuje řemeslníky pro firmy na českém pracovním trhu.

     Kluci si mohli vyzkoušet „na vlastní kůži“ v dílnách praktického výcviku, co obnáší jednotlivá řemesla, tzn. zedník, truhlář, instalatér, elektrikář a klempíř.

     Poněvadž šikovných řemeslníků v posledních letech ubývá, je vhodné se zamyslet nad správnou volbou oboru a školy v příštím roce a vybrat si zde jeden z učebních nebo studijních oborů.

 

Exkurze v tiskárně
23.5. 2017, Mgr. Kateřina Kolarčíková, Mgr. Gabriela Jařabová

     V měsíci květnu se třeťáci vydali na menší výlet vlakem do Opavy. Procházka městem měla jasný cíl, kterým byla prohlídka tiskárny HB tisk Opava. Děti měly možnost seznámit s celým procesem tisku. Zjistily, kolik lidí a náročných strojů stojí za vznikem obalu jejich oblíbeného nápoje, krabičky či katalogu. Vedoucí výroby paní Hoferová svým energickým výkladem dokázala udržet pozornost všech dětí celou dobu prohlídky. Proložila ji zajímavostí z každé části výroby, aktivně zapojila obě třídy do výroby vlastního časopisu. Děti vytvořily jednotlivé listy. Pak už stačilo obklopit zázračný stroj, začít odpočítávat a vyčkat na výsledek. Jako zázrakem vyjel hotový třídní časopis. V závěru prohlídky odpovídaly děti na otázky týkající se prací v tiskárně, a protože byly velmi šikovné a zapamatovaly si mnoho nových informací, byly odměněny drobnými dárky. S přeplněnými batůžky a plni zážitků se vydaly na cestu zpět. Pěkný den si všichni užili a zakončili jej sladkou tečkou v podobě nanuku.

Zábavné učení
23.5. 2017, Mgr. Kateřina Kolarčíková, Mgr. Gabriela Jařabová

     O vesmíru a životě pod zemí si můžeme mnohé zjistit z různých zdrojů. Třeťáci však vyrazili přímo na exkurzi do Planetária v Ostravě, kde si kromě výukového programu zaměřeného na naši sluneční soustavu vyzkoušeli velké množství zábavných aktivit týkajících se vesmíru. Poté se vypravili prozkoumat Landek park, který nabídl dětem pohled na život horníků v dřívějších dobách. Stísněné prostory, chlad a tma v určitých chvílích vyvolávaly smíšené pocity. Mnoho dětí se pak zabývalo myšlenkou, jak nelehkou prací kdysi živili horníci své rodiny. Chladno v tento jarní den zažily děti na vlastní kůži. I počasí si pro nás připravilo překvapení v podobě obrovských sněhových vloček.

Tento web vyvinul: Jan Dorazil